Jesień Linuksowa 2013 – prelekcje wybrane, czekamy na chętnych uczestników

Jesień Linuksowa 2013 – prelekcje wybrane, czekamy na chętnych uczestników

przez -
10 717
Jesień Linuksowa

Jesień Linuksowa to konferencja z długą tradycją. W ostatnich latach tematy wybierali użytkownicy i tak też będzie w przypadku jedenastej edycji. Kilkanaście dni temu oficjalnie zakończono głosowanie na prelekcje, a zgłoszona tematyka jest jak zwykle szeroka. Dotyczy między innymi takich rozwiązań jak OpenStack, Tiny Core Linux, Vagrant, pam_container, ownCloud, zarządzania logami czy pokazowych ataków na serwery testowe. Prelegenci przygotowali oczywiście także mniej techniczne tematy, dotyczące choćby technomonopoli wśród światowych gigantów czy współczesnych odmian vendor lock-in.

Tegoroczna edycja Jesieni Linuksowej została objęta Patronatem Honorowym Wiceministra Spraw Wewnętrznych Rafała Magrysia, który obiecał, że pojawi się osobiście na naszej konferencji ze specjalną prelekcją.

Z ekipy OSWorld swoje wystąpienia będą mieli:

  • Kamil Porembiński – Małe co nie co na temat security
    Bezpieczeństwo to ważna rzecz. Obejrzymy sobie różnego rodzaju ataki na aplikacje webowe, systemy oraz sami spróbujemy swoich sił atakując serwer testowy!
  • Cyryl Sochacki – ownCloud – “chmurka” szyta na miarę
    ownCloud to Open Source-owa web aplikacja dzięki której można zbudować chmurę do przechowywania i synchronizacji plików. Pozwala zarządzać kontaktami oraz Kalendarzami i synchronizować je pomiędzy urządzeniami. ownCloud ma tą przewagę nad komercyjnymi rozwiązaniami typu Dropbox, że można go zainstalować na własnym firmowym lub domowym serwerze, hostingu. Mamy pełną władzę nad tym czy pliki mają być dostępne tylko w sieci wewnętrznej czy również na zewnątrz. ownCloud posiada sporą ilość rozszerzeń oraz proste API dzięki któremu możemy zintegrować inne usługi.
  • Cyryl Sochacki – Raspberry Pi vs. rozwiązania oparte o procesory ARM, Arduino vs ARM Cortex M
    Udowodnimy, że RPi to stara i zamknięta architektura, rozwiązanie drogie, pozbawione sterowników a dodatkowo bez ciągłości dostaw. Dodatkowo, o ile czas pozwoli omówimy dlaczego Arduino jest złe i powinno zostać zakazane. Zapraszam fanów RPi do polemiki!

Po części oficjalnej, często do późnych godzin nocnych, trwają nieformalne spotkania, dyskusje i wymiana doświadczeń. Jest to rzadka okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego, wymienić poglądami, a czasem zaistnieć w nowym projekcie i wzbogacić swoje CV.

Członkowie Polskiej Grupy Użytkowników Linuxa (PLUG) z uregulowanymi składkami mają tak jak poprzednio prawo do stałej zniżki w wysokości 40 zł, czyli na poziomie pełnopłatnej rocznej składki. Cennik jest znacznie bardziej rozbudowany niż w latach ubiegłych: można zamówić nie tylko dodatkowy obiad w niedzielę, ale również w piątek, a dla miłośników prywatności jest też możliwość zamówienia pokoju na wyłączność. Aby ograniczyć koszty, można natomiast wybrać wariant uczestnictwa od soboty albo nawet w ogóle zrezygnować z noclegu.

Jesień Linuksowa 2013 odbędzie się w dniach 11-13 października br., w Szczyrku, w hotelu Orle Gniazdo u stóp masywu Klimczoka. Szczegóły oraz zapisy on-line dostępne są na stronie imprezy pod adresem: www.jesien.org. Zapisy zakończą się na tydzień przed konferencją, jednak warto pomyśleć o udziale i rejestracji już teraz, bo zniżki jak zwykle będą malały z upływem czasu.

Warto wspomnieć, że Microsoft kolejny raz jest srebrnym sponsorem konferencji.