Jesień Linuksowa już za niespełna dwa tygodnie

Jesień Linuksowa już za niespełna dwa tygodnie

przez -
1 544
Jesień Linuksowa

Ósma edycja imprezy startuje 24 września w hotelu Gwarek w śląskim Ustroniu Jaszowcu. Warto się pospieszyć, bo zapisy kończą się już w najbliższy weekend. Rzut oka do planu prelekcji i już wiadomo, że tematów będzie sporo.

Niemałą część agendy wypełni tematyka nie tyle techniczna, co związana z ruchem free-software albo prawem. I tak na przykład z Piotrem Waglowskim z serwisu Vagla.pl zastanowimy się nad przejrzystością państwa w kontekście projektu Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych oraz umowy ACTA. Robert Partyka z PLUG będzie próbował dowieść, że Free i Open Source wywodzi się z Demosceny i – nie będąc desperatem – można z niego żyć. A jak? To już opowie w innej swojej prelekcji, na temat ewolucji JavaScriptu. Natomiast panowie z Politechniki Śląskiej zastanowią się, w czym Open Source jest lepsze od rozwiązań z pudełka.

Piotr Praczyk z CERN przybliży projekt Invenio – otwarty system zarządzania dokumentami, który znalazł zastosowanie w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Jakub Tlałka uchyli rąbka tajemnicy, jak zaimplementowano metody przewidywania gustu użytkowników na podstawie ocen w serwisie Filmaster, a Jarek Zgoda opowie, jak przygotować sobie naprawdę dobre GNU/piwo.

Czy obecność osób z Microsoftu – Złotego Sponsora tegorocznej Jesieni, okaże się przysłowiowym kijem w mrowisko? Zobaczymy. Jedno jest pewne: trzeba przyjechać, by to zobaczyć. Tym bardziej, że zostanie zaprezentowana modna i ciekawa tematyka cloud-computingu oraz high availability. Panowie spróbują też namówić do przyjrzenia się protokołowi SMB 2.0.

W samym Ustroniu całkiem łatwo będzie się poruszać dzięki otwartej wikimapie świata – OpenStreetMap, która w obrębie hotelu została szczegółowo wyrysowana i uzupełniona przez Zbyszka Czernika. Podczas swojej prelekcji przybliży on, jak edytować drogi w Java OSM, wgrywać ślady GPS czy adaptować mapy na swoich stronach webowych.
Czy będzie coś o Linuksie? Zdecydowanie tak! Może nie w tak oczywisty i bezpośredni sposób, jak na wcześniejszych edycjach imprezy, ale zapewniamy, że nad każdą prelekcją będzie unosił się Duch GNU ;)