Język programowania Go

Język programowania Go

przez -
12 2756

Firma Google udostępniła na licencji BSD nowy język programowania określony nazwą Go. Język nie posiada jeszcze własnego środowiska programistycznego, a dołączone do niego biblioteki są bardzo ubogie. Mimo tych drobnych przeszkód, język ten promowany jest jako bardzo szybki oraz przyjemny w programowaniu.

Język Go łączy w sobie wydajność języków takich jak C i C++ oraz dynamiczność jaka znana nam jest z Pythona. Udostępnia nam on wskaźniki, programowanie równoległe dzięki tak zwanym goroutines.

Obecnie język jest w fazie rozwoju i nie nadaje się do zastosowań produkcyjnych. Prace nad nim ciągle trwają i z dnia na dziej pojawiają się nowe aktualizacje. Już teraz na stronie golang.org można obejrzeć przykładowe aplikacje napisane w tym języku. Cała strona działa na serwerze WWW, który został napisany w Go.

Dla programistów udostępniono dwa kompilatory: 6g i 8g, które kompilują kod odpowiednio dla architektur x64 i x86. Dostępna jest też alternatywa oparta na GCC, która nazywa się Gccgo. Kompilator działa wolniej, ale generuje zdecydowanie zoptymalizowany kod maszynowy.