Język programowania R ze wsparciem 64 bitowych typów całkowitych

Język programowania R ze wsparciem 64 bitowych typów całkowitych

przez -
0 600
R

Język programowania R – specjalistyczny typ oprogramowania zaprojektowany do obliczeń statystycznych i wizualizacji wyników, doczekał się wsparcia dla 64 bitowych typów całkowitych. R działa na wielu platformach systemowych i jest rozprowadzany, jako wolne oprogramowanie. Jest podobny do języka i środowiska S stworzonego w Bell Laboratories i większość kodu napisanego pod S, działa bez problemów pod R. Język jest rozszerzalny za pomocą dodatkowych pakietów oraz skryptów pisanych przez użytkownika. Jedną z mocnych stron R jest łatwość z jaką można tworzyć dobrze zaprojektowane wykresy, z jakością nadającą się do publikacji.

Specjalna łatka napisana przez francuskiego programistę Romain François, jest dostępna do pobrania z serwera CRAN. Jego metoda wymaga przechowywania wektorów int64 w R, jako pary 32-bitowych liczb całkowitych w obiektach S4, z jednej strony przechowując znaczące bity, a z drugiej najniższe. Operacje arytmetyczne wykonywane są w wysokiej jakości kodzie C++. François pozmieniał prawie wszystkie standardowe operacje arytmetyczne dostępne w R, w celu przejrzystej pracy z nową klasą.

Praca dewelopera była sponsorowana przez Google Open Source Programs Office, które jest odpowiedzialne za wydarzenia Google Summer of Code. Google używa języka R do analizy danych, dzięki czemu od teraz jest możliwa interoperacyjność z 64 bitowymi zmiennymi w plikach CSV i pozwala R na serializację 64 bitowych typów całkowitych.