John Carmack z Id Software: lepiej pracować nad poprawą WINE niż tworzyć...

John Carmack z Id Software: lepiej pracować nad poprawą WINE niż tworzyć porty gier dla Linuksa

przez -
46 1375
John Carmack

John Carmack, współzałożyciel studia Id Software i jego główny programista stwierdził, że WINE jest lepszą opcją do przenoszenia gier, niż naciski na tworzenie natywnych portów dla Linuksa. John Carmack jest znaną osobą w branży gier komputerowych i z pewnością znaną dla dużej liczby osób związanych z Linuksem głównie za sprawą okazywania systemom GNU/Linux większej przychylności niż czynili to niegdyś pozostali twórcy gier. Swego czasu studio Id Software udostępniło dla użytkowników dystrybucji Linux takie produkcje jak: Doom 3, Enemy Territory: Quake Wars, czy też źródła silników Id Tech.

John Carmack

Pojawiła się również dostępna za pomocą przeglądarki gra Quake Live, działająca bez problemów zarówno na systemach Windows, Mac OS X, a także Linux. Niestety John wielokrotnie podkreślał, iż ilość graczy wykorzystujących Linuksa, chociażby w Quake Live, nie odzwierciedla i nie rekompensuje wysiłków włożonych w prace nad grą.

Wczoraj za pośrednictwem swojego konta w serwisie Twitter, zabrał głos w sprawie gier dla Linuksa, pisząc:

Poprawienie WINE dla gier w Linuksie wydaje się lepszym planem, niż naciski na poszczególnych deweloperów o natywne porty gier.

John Carman o WINE

Niegdyś uznawane za najbardziej przyjazne Linuksowi studio deweloperskie Id Software w ostatnim czasie najwyraźniej zrezygnowało z obsługi systemów z rodziny GNU/Linux. Gra Rage czy też odświeżona wersja gry Doom 3: BFG nie doczekały się natywnych portów dla Linuksa. Carmack tłumaczył w zeszłym roku, że natywnego portu Rage nie będzie, gdyż gra działa dobrze za pośrednictwem WINE.

Bądź co bądź WINE nie zawsze działa tak, jakbyśmy sobie tego chcieli, jedną aplikację uruchamia, inną zaś nie. Jedne działają wyśmienicie, inne z problemami. Płacąc pełną sumę pieniędzy za daną produkcję, gracze oczekują pełnej funkcjonalności, komfortu i również wsparcia technicznego, którego raczej w przypadku WINE od producenta gry nie otrzymamy. W innych wpisach Carmack stwierdził, że przenoszenie gier dla Linuksa nie jest zbyt opłacalne, a w dyskusjach wywołanych jego postem na Twitterze dodał, że dobra natywna wersja jest lepsza, ale emulacja może przynieść tysiące gier nieco niższej jakości. Zaznaczył również, że Steam jest wielką rzeczą dla platformy Linux.

Czy zgadzacie się ze zdaniem Carmacka? Lepiej pracować nad poprawą działania WINE i zamiast tworzyć natywne porty opierać się na lepszej obsłudze gier w WINE?