Jonathan Riddell IP Policy czyli polityka licencyjna dewelopera Kubuntu

Jonathan Riddell IP Policy czyli polityka licencyjna dewelopera Kubuntu

przez -
0 1180
Prasa

Jonathan Riddell to znany długoletni lider projektu Kubuntu, który jakiś czas temu dość mocno pokłócił się z Canonical. Chodziło bowiem o niewygodne pytanie o 48 000 dolarów z datków, które miały zostać przeznaczone na koszty podróży deweloperów. Okazało się jednak, że Rada Społeczności Ubuntu całą sprawę chciała skrzętnie ukryć i pozbyć się niewygodnej osoby ze swoich szeregów. Dzięki tej interwencji pieniądze się odnalazły, a sam Jonathan Riddell ustąpił z Rady oraz w późniejszym okresie z bycia nieformalnym liderem Projektu Kubuntu.

Jonathan nie poprzestał na tym i po kilkunastu tygodniach chyba wchodzi w kolejny konflikt z Canonical. Otóż chodzi o politykę licencyjną i własność intelektualną. Pamiętacie, jak opisywaliśmy licencję firmy Canonical? Skoro Canonical chce chronić swoje prace, to Jonathan Riddell tak samo może. Stworzył więc: Jonathan Riddell IP Policy i zastrzega sobie wyłączne prawo do korzystania ze znaku towarowego Jonathan Riddel™, zarejestrowanego w Szkocji, Katalonii i innych krajach. Zapis został dodany do wszystkich przygotowanych przez niego pakietów, a jest ich sporo, bo deweloper jest na liście pięciu najaktywniejszych dostawców i opiekunów pakietów oprogramowania do Ubuntu.

Na czym w skrócie polega Jonathan Riddel IP Policy? Zanim ktoś skorzysta z własności intelektualnej, musi uścisnąć Jonathana Riddela. Wszystkie inne rozstrzygnięcia w tej kwestii mogą zostać podjęte tylko za jego wyrażoną na piśmie zgodą.