Joomla 3.0.0

Joomla 3.0.0

przez -
7 832
Joomla

Projekt Joomla! ogłosił wydanie Joomla! 3.0.0, nowej wersji wolnego systemu zarządzania treścią, opartego o język PHP i korzystającego z bazy danych MySQL. Joomla Platform zaktualizowano do wersji 12.2, a instalacja przez przeglądarkę została zredukowana do trzech prosty kroków. Dodano również kilka zestawów prostych danych, które są dostępne podczas instalacji.

Nowy szablon administracyjny, został nazwany Isis (egipska boginii) i posiada całkowicie nowy wygląd. Został przystosowany do pracy na urządzeniach mobilnych z małymi wyświetlaczami. Joomla 3.0 używa frameworka HTML5 – Bootstrap, który bazuje na elastycznej warstwie sieciowej. Nowym dodatkiem jest boczny pasek z narzędziami, które są uzupełnione przez rozwijaną listę na górze strony.

Najważniejsze ustawienia zostały ułożone blisko siebie, a strona główna posiada domyślny szablon stylu, który pasuje dla urządzeń mobilnych. Dzięki jQuery wspierana jest funkcja przeciągnij i upuść, pozwalając sortować menu z ikonkami, przy użyciu myszki. W zestawie znajdziemy także framework JavaScript – Mootools, który został zachowany dla wstecznej kompatybilności, jednakże w przyszłych wydaniach ma zostać usunięty.

Joomla 3.0 wymaga PHP 5.3.1, i MySQL 5.1+. Deweloperzy zakańczają rozwój Joomla! 2.5, w którym będą poprawiane jedynie znalezione błędy, aż do czerwca 2014 roku. Zakończono także wsparcie dla Joomla! 1.5.