Kadu 0.11.0

Kadu 0.11.0

przez -
18 576
Kadu

Zespół Kadu ogłosił wydanie Kadu 0.11.0. Jest to komunikator internetowy, alternatywa dla popularnego w Polsce klienta sieci Gadu-Gadu, który oferuje również możliwość łączenia się z protokołem XMPP/Jabber. Działa na systemach Linux, BSD, Mac OS X i Windows, jest napisany w Qt i wydawany na licencji GPL. Nowa wersja to ciężka czteromiesięczna praca zespołu Kadu Team, który skupił się na poprawieniu szybkości historii, obsługi konferencji i ulepszeniach w konfiguracji serwerów proxy. Bardzo dużo uwagi zostało poświęconej na poprawki błędów oraz drobne udogodnienia.

Konferencje Gadu Gadu

Ulepszono obsługę rozmów z wieloma osobami, dzięki czemu istnieje możliwość dodania konferencji do listy kontaktów oraz przydzielania ich do grup. Dodano także specjalne okno do rozpoczynania nowych konferencji, dzięki czemu nie trzeba już mozolnie zaznaczać znajomych za pomocą Ctrl+Lewy Przycisk Myszy. Pojawiła się możliwość nadawania nazw konferencjom, co ułatwia ich znalezienie w oknie historii oraz w menu “Ostatnie rozmowy”.

Historia

Zmiana formatu historii zajmuje około dwa razy mniej miejsca na dysku twardym, co przyspiesza jej ładowanie. Sama historia jest ładowana asynchronicznie – podczas wczytywania starych wiadomości do okna rozmowy można prowadzić bezproblemowo konwersację. Wczytane wiadomości zostaną dodane do okna po ich pobraniu.

Konfiguracja proxy

W poprzedniej wersji Kadu każde konto miało osobne ustawienia serwerów proxy. W Kadu 0.11.0 konfiguracje mogą być współdzielone pomiędzy protokołami, a także aplikacją SMS. Dla osób korzystających z różnych proxy w różnych sieciach (praca, dom) istnieje możliwość wyboru “Domyślnego proxy” dla każdego konta i szybka jego zmiana w oknie konfiguracji lub z paska narzędzi. Jabber obsługuje proxy innych typów, niż HTTP CONNECT - SOCK5 i HTTP POLLING.

Stabilność i łatwość użycia

Spędzono sporo czasu na usuwaniu wielu małych niedogodności oraz ponad setki błędów, w tym paru prowadzących do samoczynnego wyłączenia programu. Zmieniono zachowania ikonki w zasobniku systemowym. Informuje ona o każdej nowej wiadomości – nie tylko o nowych rozmowach. Dzięki temu łatwo jest zobaczyć powiadomienie.

Dodano niewielką strzałkę na przyciskach wyświetlających menu, jak przycisk historii w oknie rozmowy. W systemach Linux można włączyć rozmycie tła pod przezroczystym oknem listy kontaktów.

Nowe tłumaczenia

Dodano rosyjskie tłumaczenie, ukończone w 80%.