KateOS 3.2

KateOS 3.2

przez -
0 844
System operacyjny, systemy operacyjne

KateOS 3.2 to trzecie wydanie naszego systemu w ramach serii III. Nowe wydanie jak zwykle wnosi wiele poprawek i aktualizacji, a także przynosi nowości, na które czekają nasi użytkownicy, takie jak KatePKG – wspaniałe narzędzie graficzne do zarządzania pakietami KateOS.

Nowa aplikacja pozwala w prosty sposób instalować, aktualizować i usuwać pakiety. Program obsługuje dowolną ilość repozytoriów, także tych utrzymywanych lokalnie na dysku twardym. Jest to pierwszy graficzny menedżer pakietów KateOS, ale nie ostatni. KatePKG został napisany w PHP przy użyciu biblioteki php-gtk2. Zdecydowaliśmy się wybrać ten język ze względu na jego dojrzałość i użyteczność biblioteki php-gtk2, dzięki której w stosunkowo krótkim czasie byliśmy w stanie napisać w pełni funkcjonalny menedżer pakietów. Mamy nadzieję, że dzięki tej aplikacji wiele osób odkryje na nowo potencjał ukryty w języku PHP 5 i bibliotece php-gtk2.

Prace nad biblioteką libpkg są w końcowym stadium, co oznacza, że już wkrótce będzie można na jej bazie pisać nowe aplikacje, także dla środowiska KDE. Mamy nadzieję, że dzięki libpkg, libupdateos i libsmarttools nasi użytkownicy będą cieszyć się rosnącą liczbą aplikacji napisanych dla KateOS. Warto wspomnieć, że biblioteka libsmarttools została poddana gruntownemu przeglądowi i optymalizacji, dzięki czemu korzystające z niej aplikacje (w tym updateos2) pracują nawet do 60% szybciej! Kolejną istotną zmianą jest przejście na nowego bootloadera. Porzucamy LILO na
rzecz GRUB’a, mając nadzieję, że spełni on lepiej wymagania użytkowników i uprości proces aktualizacji jądra  systemu. Nowa wersja naszej dystrybucji zawiera nowoczesne jądro w wersji 2.6.18.4 gwarantujące stabilność, wydajność i obsługę nowoczesnego sprzętu. KateOS 3.2 używa biblioteki Glibc w wersji 2.5, zapewniając tym samym
binarną zgodność systemu z przyszłymi wydaniami KateOS. Najnowsze wydanie zawiera także środowisko Xfce w wersji 4.4RC2, Gnome 2.16.2, KDE 3.5.5, OpenOffice.org 2.0.4, przeglądarkę internetową Firefox w wersji 2.0 oraz wiele innych programów w aktualnych wersjach. Polskich użytkowników KateOS z pewnością ucieszy fakt dodania do systemu nowego skryptu ułatwiającego konfigurację popularnej usługi Neostrada. Za skrypt pragniemy podziękować użytkowniczce KateOS znanej jako vailie. Dziękujemy także innym członkom społeczności KateOS, którzy pomogli nam wydać nową wersję Kasi. Nowe wydanie naprawia dotychczas wykryte błędy oraz wnosi szereg innych usprawnień. Użytkownicy serii III powinni zaktualizować swój system narzędziem updateos.

Płyty KateOS można zamówić w portalu on-disk.com.

TUTAJ można pobrać KateOS 3.2.

Brak komentarzy

Odpowiedz