W projektach Open Source jedną z najgorszych rzeczy jest bezsensowne dublowanie pracy. Środowisko i firmy tracą czas, pieniądze, ludzie zasoby a 50% pracy idzie do /dev/null

Pamiętam jak Novell dumnie ogłosił, że zacznie dorzucać swoje 3 gr do OpenOffice.org. Na dzień dzisiejszy te przysłowiowe 3 gr to 10 deweloperów. Mało, ale zawsze coś.

Na wiki OOo, od długiego czasu dostępna jest sekcja MS Office VBA interoperability, którą tworzy(ł) Sun. Wczoraj na swoim blogu, Juergen Schmidt opublikował notatkę Sun and Novell work together on a common OpenOffice.org VBA story, na podstawie którego Sebastian Furdal napisał ten artykuł.

Co w nim jest ciekawego:

Wiadomo, że Novell pracuje nad udoskonaleniem wsparcia – znanego z MS Office – VBA dla OpenOffice.org. Okazuje się, że od jakiegoś już czasu Sun Microsystems także pracuje nad tym samym

[ironia]Genialnie![/ironia] Firmy zadeklarowały, że będą razem współpracować a okazało się, że każdy dewelopił za plecami drugiego! Jak to możliwe, że firmy współpracujące nad jednym projektem nie wiedzą, nad czym pracuje partner?

Także, ponieważ większość podstawowego zespołu jest pracownikami firmy Sun, to właśnie ona będzie nadzorowała prace nad odpowiednimi modyfikacjami API.

Pierwszą różnicą, jaką napotykamy, jest wykorzystywane przez Novella C++, podczas gdy Sun całkowicie opiera się na Javie. Ze względu na to, że OOo jest pisany w tym pierwszym, zdecydowano się właśnie na C++. Więc bardzo ważną rzeczą, nad którą trwają właśnie prace, jest całkowite otworzone źródeł podstawowej implementacji Javy. Umożliwi to szybszą migrację na C++ – przy okazji poszukiwani są programiści, którzy mogliby podjąć się tego zadania. Innym problemem jest po prostu powielanie się wielu funkcji w rozwiązaniach Novella i Suna, więc pracy nie jest mało.

To teraz chłopaki się niepotrzebnie namachają. Naprawdę „świetna” kooperacja. :S

Szkoda, szkoda. Tyle czasu i ludzkich wysiłków zmarnowano. Ale to nie wszystko. Novell po podpisaniu porozumienia z Microsoftem, wydał list otwarty do społeczności, w którym m.in pisze:

Novell opracuje kod niezbędny do obsługi formatu Office Open XML w pakiecie OpenOffice, który zostanie następnie przekazany organizacji OpenOffice.org

Czy ktoś coś wie na temat prac? Ja niestety nic :( Za to z tygodniowych zrzutów Development at a Glance, który jest pisany przez Sunowskich inżynierów, wynika, że w kolejnych edycjach dodadzą wsparcie dla MOOX (np Calc: Office 12 import filter; IMPRESS, DRAW & GRAPHIC SYSTEM LAYER: Office 12 XML import infrastructure and implemenation). Czemu nie czekają na implementację od Novella? Czy ich kod nie będzie lepszy od kodu Suna?!

Czy Novell umyślnie forkuje OOorg? Czy to może Sun się niecierpliwi? Czy może za jakiś czas, poczytamy o kolejnej wspaniałej współpracy powyższych firm? Jah to jeden wie.

Aktualizacja: popytałem na oooforum i okazało się, że co do współpracy nad makrami – myliłem się! :)

Brak komentarzy

Odpowiedz