KDE 4.1 Beta 1

KDE 4.1 Beta 1

przez -
0 1198
KDE

Wydana została wersja KDE 4.1 Beta 1. Wydanie to pojawiło się zgodnie z planem wydawniczym KDE. Pierwsza wersja beta wnosi wiele ciekawych zmian w stosunku do wersji 4.0. Przede wszystkim opiera się ona o bibliotekę Qt w wersji 4.4. Sama Plasma została ucywilizowana. Pojawiły się narzędzia do konfiguracji paneli, odświeżono Krunnera.

Środowisko KDE 4.1 zostało przeportowane na takie platformy jak Windows, Mac OS X i OpenSolaris. Porty nie zostały jeszcze w pełni ukończone, ale już teraz można spróbować jak działa multiplatformowe KDE.

Wersja beta przyniosła również wiele aplikacji znanych z KDE 3. Zostały one odświeżone i unowocześnione. Pojawiły się takie aplikacje jak Kmail, agregator oraz KDEPIM. Przeglądarka Konqueror została wzbogacona o obsługę sesji, natomiast Dolphina ulepszono o kilka funkcji pozwalających na lepsze i wygodne zarządzanie plikami.

W środowisku pojawiło się również kilka nowych aplikacji oraz gier:

  • Kubrick – gra pozwalająca na układanie kostki Rubika
  • Dragon Player – program do odtwarzania multimediów
  • KDE CD Player – odtwarzacz muzyki z CD
  • Priter Applet – narzędzia do obsługi drukowania

Bardzo ciekawą prezentację KDE 4 oznaczonej numerem rewizji 811150 można przeczytać na stronie jarzebski.pl. Korneliusz Jarzębski w ładny i ciekawy sposób przedstawił możliwości KDE 4. W notce znajduje się wiele zrzutów ekranu, które prezentują nowości w tej wersji KDE.

Mimo dodania wielu poprawek, aplikacji oraz usprawnień środowisko nadal pozostawia nam wiele do życzenia. Co prawda można już na nim pracować, ale w wielu przypadkach jest jeszcze niedojrzałe. Program Ark posiada bardzo podstawową funkcjonalność.

Więcej informacji na temat środowiska KDE 4.1 Beta 1 znaleźć można w oficjalnym ogłoszeniu. KDE 4.1 Beta 1 dostępne jest w postaci źródeł. Sposób kompilacji i budowania KDE dostępny jest pod adresem techbase.kde.org.

Brak komentarzy

Odpowiedz