KDE Frameworks 5, czyli wielka modularyzacja bibliotek

KDE Frameworks 5, czyli wielka modularyzacja bibliotek

przez -
28 1296
KDE

Społeczność KDE wydała KDE Frameworks 5, efekt około 4 letniej pracy, związanej z modularyzacją bibliotek, znanych wcześniej jako KDElibs lub KDE Platform 4. Znalazło się tutaj około 50 frameworków, posiadających różnego rodzaju funkcje. KDE Frameworks 5 zostały podzielone na kategorie (Categories), które odnoszą się do zależności, wymaganych podczas uruchamiania, i poziomy (Tiers), które odnoszą się do zależności potrzebnych w czasie kompilacji.

Tier 1 Frameworks wymagają jedynie zależności Qt lub innych bibliotek spoza KDE Frameworks. Tier 2 Frameworks wymagają bibliotek Tier 1. Tier 3 Frameworks mogą wymagać bibliotek poziomu 2 lub 3. Szczegółowe informacje można znaleźć w dokumentacji: KDE Frameworks API Reference.

Aby móc przetestować najnowszą wersję, można skorzystać z repozytorium Kubuntu Next: ppa:kubuntu-ppa/next lub poczytać o Projekcie Neon.

Podobne artykuły

28 Komentarze

 1. Na razie muszę powiedzieć, że wygląda zajefajnie ;)
  Co prawda ja wolę coś bardziej prostego, ale najlepszy wybór to mieć wybór :)

  • o_O Super KDE5 tonie razem z KDE4 i KDE3, w końcu niech zdechnie razem z MS i razem su trolo o_O :P

  • GTK miał swój czas, kiedy trzeba było użyć czegokolwiek zastępującego komercyjne biblioteki. Takich archaizmów w Linuksie jest dużo, właściwie od init’a, podstawa w trybie tekstowym (umówmy się, nie używamy już od jakiegoś czasu teleksów), architektura GUI (idea Windows 3.x).
   Aby Qt rywalizował z sędziwym GTK, potrzeba trochę czasu na rozwój pamięci dyskowych – bo ograniczenia licencyjne nieznacznie tylko ograniczyły w Qt „zjawisko dotneta” – czyli masa wersji tego samego dla różnych programów.

   Programy – tu trzeba jeszcze długo poczekać, bo chociaż soft pisany w Qt jest coraz lepszy, jest również coraz gorszy pod względem wymagań. Odpowiednika GIMP’a właściwie nie ma. Przeglądarka internetowa – większość używa GTK dla bezpieczeństwa. Menedżer muzyki – ciężko znaleźć coś, co nie wymagałoby 1GHz i 256MB RAM na odtworzenie MP3jki. Menedżer plików z konfiguracją szerszą niż sortowanie po nazwie lub rozmiarze – brak.

   Poza tym bardzo dobrze by było, gdyby w repozytoriach pewnych systemów linuksowych Qt nie ciągnęło za sobą naboju w postaci KDE, tylko na odwrót (bo dać to się podobno da zrobić, tylko coś jest z licencją nieprawidłowo). Nie każdy ze słabszym sprzętem chce przeładowanego środowiska, które ergonomiczne było 2 wersje temu.

 2. Tylko co mają KDE Frameworks 5 do załączonego filmu z KDE 5, dokładnie z powłoki Plasma, która faktycznie używa pod spodem KDE Frameworks 5.

  KDE 5 to pierwsze to środowisko graficzne i można pokazać jak wygląda na video.

  KDE Frameworks 5 to zestaw modularnych bibliotek dla Qt, mocno niezależnych od siebie, aby nie trzeba było, jak kiedyś, albo używać całego kdelibs, albo nie używać go wcale. Można ich używać zarówno w KDE, jak i poza nim. A KF5 same w sobie nie mają żadnego wyglądu, bo ten nadaje aplikacji biblioteka Qt i jest on natywny na każdym z systemów. Co więcej, aplikacja może być konsolowa i wcale wyglądu nie mieć. Tu na video można co najwyżej przedstawić prezentację o zależnościach między modułami i z opisem API, co zresztą zostało zrobione przez ludzi z KDE i umieszczone na YouTube.

 3. sudo add-apt-repository ppa:neon/kf5
  sudo apt-get update
  sudo apt-get install project-neon5-session project-neon5-utils project-neon5-konsole

  a mamy alternatywne równoległe środowisko, właśnie zacząłem testy w wirtualnej maszynie

Odpowiedz