Społeczność KDE wydała KDE Frameworks 5, efekt około 4 letniej pracy, związanej z modularyzacją bibliotek, znanych wcześniej jako KDElibs lub KDE Platform 4. Znalazło się tutaj około 50 frameworków, posiadających różnego rodzaju funkcje. KDE Frameworks 5 zostały podzielone na kategorie (Categories), które odnoszą się do zależności, wymaganych podczas uruchamiania, i poziomy (Tiers), które odnoszą się do zależności potrzebnych w czasie kompilacji.
Tier 1 Frameworks wymagają jedynie zależności Qt lub innych bibliotek spoza KDE Frameworks. Tier 2 Frameworks wymagają bibliotek Tier 1. Tier 3 Frameworks mogą wymagać bibliotek poziomu 2 lub 3. Szczegółowe informacje można znaleźć w dokumentacji: KDE Frameworks API Reference.
Aby móc przetestować najnowszą wersję, można skorzystać z repozytorium Kubuntu Next: ppa:kubuntu-ppa/next lub poczytać o Projekcie Neon.
KDE Frameworks 5, czyli wielka modularyzacja bibliotek | OSWorld.pl http://t.co/9tORgBiZ9x via @OSWorldpl
Krzysztof Zubik liked this on Facebook.
Paweł Sochaj liked this on Facebook.
Michał Olber liked this on Facebook.
Jakub Liput liked this on Facebook.
Wiadomo kiedy będzie?!
I czy pojawi się w repu kubuntu>
Poszukaj PPA project-neon. Ja się póki co wstrzymuję, bo nie chcę mieć wszystkiego podwójnie
https://launchpad.net/~kubuntu-ppa/+archive/ubuntu/next
zdecydujcie się czy KDE 5.0 czy ten theme który jest w neon 5:
http://wstaw.org/m/2014/07/13/plasma-desktopzw1816.png :)
Na razie muszę powiedzieć, że wygląda zajefajnie ;)
Co prawda ja wolę coś bardziej prostego, ale najlepszy wybór to mieć wybór :)
Super. Podczas gdy gówniane GTK- tonie, KDE i Qt wypływają na szerokie wody.
GTK tonie razem z MS i Gatesem.
Qt tonie razem z PC.
o_O Super KDE5 tonie razem z KDE4 i KDE3, w końcu niech zdechnie razem z MS i razem su trolo o_O :P
GTK miał swój czas, kiedy trzeba było użyć czegokolwiek zastępującego komercyjne biblioteki. Takich archaizmów w Linuksie jest dużo, właściwie od init’a, podstawa w trybie tekstowym (umówmy się, nie używamy już od jakiegoś czasu teleksów), architektura GUI (idea Windows 3.x).
Aby Qt rywalizował z sędziwym GTK, potrzeba trochę czasu na rozwój pamięci dyskowych – bo ograniczenia licencyjne nieznacznie tylko ograniczyły w Qt „zjawisko dotneta” – czyli masa wersji tego samego dla różnych programów.
Programy – tu trzeba jeszcze długo poczekać, bo chociaż soft pisany w Qt jest coraz lepszy, jest również coraz gorszy pod względem wymagań. Odpowiednika GIMP’a właściwie nie ma. Przeglądarka internetowa – większość używa GTK dla bezpieczeństwa. Menedżer muzyki – ciężko znaleźć coś, co nie wymagałoby 1GHz i 256MB RAM na odtworzenie MP3jki. Menedżer plików z konfiguracją szerszą niż sortowanie po nazwie lub rozmiarze – brak.
Poza tym bardzo dobrze by było, gdyby w repozytoriach pewnych systemów linuksowych Qt nie ciągnęło za sobą naboju w postaci KDE, tylko na odwrót (bo dać to się podobno da zrobić, tylko coś jest z licencją nieprawidłowo). Nie każdy ze słabszym sprzętem chce przeładowanego środowiska, które ergonomiczne było 2 wersje temu.
Tylko co mają KDE Frameworks 5 do załączonego filmu z KDE 5, dokładnie z powłoki Plasma, która faktycznie używa pod spodem KDE Frameworks 5.
KDE 5 to pierwsze to środowisko graficzne i można pokazać jak wygląda na video.
KDE Frameworks 5 to zestaw modularnych bibliotek dla Qt, mocno niezależnych od siebie, aby nie trzeba było, jak kiedyś, albo używać całego kdelibs, albo nie używać go wcale. Można ich używać zarówno w KDE, jak i poza nim. A KF5 same w sobie nie mają żadnego wyglądu, bo ten nadaje aplikacji biblioteka Qt i jest on natywny na każdym z systemów. Co więcej, aplikacja może być konsolowa i wcale wyglądu nie mieć. Tu na video można co najwyżej przedstawić prezentację o zależnościach między modułami i z opisem API, co zresztą zostało zrobione przez ludzi z KDE i umieszczone na YouTube.
to wcale nie musi być KDE 5 :) http://wstaw.org/m/2014/07/13/plasma-desktopzw1816.png
Jak zmienić motyw KDE 4.13.2 na ten z KDE Neon 5?
zainstaluj w wirtualnej maszynie i wydłub :)
Obawiam (właściwie cieszę, bo tego stylu niezbyt trawię) się że będą tam potrzebne binaria które nie są zgodne z Qt4
http://kde.org/announcements/plasma5.0/
Spróbuj któregoś z „next” lub „breeze” w nazwie, dostępnych w kde-look.org. Jeśli masz Archa (Manjaro) to motyw nazywa się kde-next.
Robert Szkodnix Wolniak liked this on Facebook.
sudo add-apt-repository ppa:neon/kf5sudo apt-get updatesudo apt-get install project-neon5-session project-neon5-utils project-neon5-konsole
sudo add-apt-repository ppa:neon/kf5
sudo apt-get update
sudo apt-get install project-neon5-session project-neon5-utils project-neon5-konsole
a mamy alternatywne równoległe środowisko, właśnie zacząłem testy w wirtualnej maszynie
[…] wydanie KDE Plasma 5, pierwszą wersję nowej generacji pulpitu, zbudowane w oparciu o Qt 5, KDE Frameworks 5 oraz wykorzystujące możliwości OpenGL i OpenGL ES. Prace nad nią trwały sporo czasu, a sami […]
[…] systemu Manjaro 0.8.10. Usunięto jądra z linii Linux 3.4. Trwają aktualnie prace nad dodaniem KDE Frameworks 5.0 do stabilnych repozytoriów. Zaktualizowano Adobe Flash Players oraz dodano sterowniki nVidia Linux […]
[…] co nie powinno mieć miejsca, ale się przyjęło. Kilka tygodni temu mieliśmy premierę KDE Frameworks 5 i KDE Plasma 5, które rozpoczęły powolny proces umierania nazwy Software Compilation oraz KDE […]