KDE Nepomuk przestanie być rozwijany, na rzecz Baloo

KDE Nepomuk przestanie być rozwijany, na rzecz Baloo

przez -
12 1018
KDE

Vishesh Handa opublikował na listach dyskusyjnych KDE, wpis dotyczący przyszłości frameworka Nepomuk, który to jest otwartoźródłową specyfikacją dotyczącą projektowania społecznego pulpitu semantycznego. Wzbogaca i łączy on dane z różnych aplikacji, używających semantycznych metadanych magazynowanych jako RDF (Resource Description Framework). Początkowo był rozwijany przez projekt NEPOMUK, jednakże potem Unia Europejska wyłożyła na jego rozwój ponad 17 milionów Euro.

Nepomuk osiągnął pełną stabilność wraz z wydaniem KDE SC 4.11. Jednakże jego deweloper Vishesh Handa stwierdza, iż nie da się już w nim implementować nowych funkcji, a jedynie modyfikować obecny kod. Problemem okazuje się RDF, od którego z daleka trzyma się już wielu programistów, a sam projekt nigdy nie był przeznaczony na pulpity. Dodatkowo w RDF istnieje spora duplikacja danych i API, oraz problemy z synchronizacją.

Dlatego postanowiono zaprojektować całkowicie nowy framework wyszukiwania i metadanych, zwany Baloo. Przeniesiono sporo kodu z Nepomouka, przy którym zdobyto sporo doświadczenia. Sam Baloo działa o wiele lepiej i posiada mniejsze zużycie pamięci. Po wstępnej dyskusji z deweloperami PIM, wszyscy są skłonni całkowicie porzucić Nepomuka i wdrożyć Baloo już w KDE SC 4.13.