KDE Plasma Workspaces 4.11 będzie posiadało długoterminowe wsparcie

KDE Plasma Workspaces 4.11 będzie posiadało długoterminowe wsparcie

przez -
25 790
KDE

Aaron Seigo poinformował, że KDE Plasma Workspaces 4.11 otrzyma status długoterminowego wsparcia technicznego. Aktualnie trwają ostatnie propozycje zmian, jakie się mają znaleźć w przyszłym wydaniu i niedługo wszystkie funkcje zostaną zamrożone. Propozycja deweloperów KDE na wersję LTS to próba wyjścia na przeciw dystrybucjom, które chcą być stabilne przez minimum dwa lata, bo na tyle co najmniej jest planowane wsparcie techniczne.

Aaron Seigo oznajmił także, że Plasma Workspaces 4.11 będzie ostatnimi wydaniem zawierającym nowe funkcje. W następnych wydaniach KDE SC deweloperzy skupią się jedynie na poprawianiu błędów i tłumaczeń w plasma-workspace. Reszta warstw typu kderuntime, aplikacje czy kdelibs (zamrożone dodawanie funkcji od jakiegoś czasu) wciąż będą rozwijane. Planowane już są wydania KDE SC 4.12 i KDE SC 4.13 w przyszłości.

Natomiast spora część pracy zostanie przerzucona na Plasma Workspaces 2, które zostanie oparte o Qt 5 i KDE Frameworks 5.

Przypomnijmy, że KDE planuje połączyć wszystko w całość, czyli pulpit Plasma Desktop, Plasma Active oraz Plasma Netbook, co dałoby wymierne korzyści i ujednoliciło cały kod.