KDE SC 4.11 z nowym KScreen, lepszym apletem baterii oraz długoletnim wsparciem technicznym

30
2377
KDE
KDE

Deweloperzy KDE właśnie ogłosili wydanie KDE Software Compilation 4.11, jednego z największych środowisk graficznych na PC oraz urządzenia mobilne. Nowa wersja jest dedykowana pamięci Atula 'toolz’ Chitnisa, mocno zaangażowanego w rozwój wolnego oprogramowania i wprowadza dużo istotnych nowości, standardowo poprawę wydajności oraz mniejsze i większe usprawnienia. Jest to wersja LTS – czyli z długim okresem wsparcia, zatem na pewno pojawi się na dłużej w stabilnych wydaniach systemów operacyjnych takich jak Debian czy RedHat.

Wśród zmian znajdują się:

  • KWin otrzymał usprawnioną obsługę OpenGL 3.1 oraz wstępną obsługę Waylanda
  • Lepsze wykorzystanie Qt Quick w Pulpitach Plasmy (Plasma Workspaces)
  • Inteligentniejszy aplet baterii
  • Edytor Kate otrzymał wtyczki usprawniające pracę z językami Javascript oraz Python
  • Do narzędzi edukacyjnych dodano nowe funkcje
  • Przyspieszono działanie Dolphina oraz Nepomuka
  • Ogromna ilość poprawek dla KDE PIM (Zarządzania osobistymi informacjami, tzn. kalendarz, poczta, kontakty)
  • Razem z KScreen 1.0 została wprowadzona inteligentna obsługa wielu monitorów oraz znaczne podwyższenie wydajności

Najnowsze wydanie KDE SC już niedługo będzie dostępne w repozytoriach większości systemów opartych o Linuksa, użytkownicy Gentoo, openSUSE czy Arch Linux mogą już w tej chwili zacząć testować.

Poprzedni artykułFedora Linux Project planuje przywrócić Fedora Core w nowej odsłonie
Następny artykułBlue Systems będzie rozwijało KDE Frameworks 5

30 KOMENTARZE

  1. Posiadam KDE 4.11 z bacportów kubuntu i mam mały problem. W nowych ustawieniach Vsync zmieniłem na 3 opcję bo to u mnie najpłynniej działa, tyle, że po restarcie znów rwie okienka, w efekcie czego muszę wchodzić do ustawień przestawiać na opcję "samoczynnie" po czym znów na 3 wariant i wtedy działa znów. Ktoś również zauważył ten problem u siebie?

    • W kubuntu 12.04 mam podobnie… może nawet tak samo. Używam karty GF GT440 i sterownika z oficjalnego repozytorium (zresztą na najnowszym sterowniku Nvidii było tak samo). Na szczęście miałem obraz systemu z poprzednią wersją KDE.

      Z tego co zauważyłem problem u mnie występował w przeglądarce Firefox, Xnview i odtwarzaczu SMplayer. Do tego zauważyłem problem z włączeniem się wygaszacza ekranu.

      To problem starego ubuntu? Czy ogólnego niedopracowania tej podobno wspaniałej wersji KDE?

    • Miałem taki sam problem, okazało się że nowa metoda bardziej angażuje Twój cpu przez co VSync jest automatycznie wyłączane (odpal kwin z konsoli aby dowiedzieć się dokładnie o co chodzi). U mnie (nvidia) pomogło, zgodne z zaleceniami, włączenie potrójnego buforowania i Vsync w panelu nvidii. Po tym ustaw vsync w ustawieniach kde np. na "Samoczynnie".

    • Dodaj nowe konto w systemie, zaloguj sie i zobacz czy pokazuje pozostały czas działania na baterii, jeśli tak to za kare sobie poszukaj w którym to pliku siedzi konfiguracja ze starej wersji przez którą nie widzisz tego czasu.

    • A ty poczytaj listy mailingowe i dowiedz się, że developerzy Plasmy sami przyznali, że nie potrafią obliczyć wiarygodnego czasu. Dlatego go wyłączyli i jest jako opcja.

  2. Chciałbym się kiedyś doczekać czasów, gdy KDE śmigałoby jak Fluxbox. Nawet Dolphin lepiej śmiga odpalony pod Fluxboksem.

  3. Nawet w polskim tłumaczeniu zniknął babol: "Zasilacz: niepodłączona" :)
    Ale nie no – zmiany jak zawsze na +, czy kolesie z KDE zrobili kiedykolwiek coś (nie mówię o skoku 3,5→4.0, tylko 4.3+), co się userom nie podobało?

    • Zależy dla kogo. Wg. mnie jest paskudny.
      A żeby nie rozpoczynać kłótni, to czytałem już twój komentarz na ten temat w innym serwisie ;)

    • A czy Oxygen nie był stworzony na potrzeby 4.0? Pisałem o 4.3+, pierwszy Oxygen faktycznie był paskudny (choć nie tak jak Plasma wtedy), ten obecny jest całkiem ładny i konfigurowalny, a nawet jakby, to nikt ci nie każe go używać, możesz siedzieć na QtCurve albo i CDE.

      Ale cóż – kwestia gustu. Mi się podoba, a jak tobie się nie podoba, masz do wyboru jeszcze inne silniki i inne środowiska graficzne.

    • To oxygen qt się w czymkolwiek zmienił? Na moje oko KDE wygląda tak samo od wersji 4.0 tylko motyw plasmy się zmienia

    • Trochę ewoluował ten L&F (subtelniejsze przyciski, ładniejsza integracja treści z dekoracją). Mi się tam podoba w obecnej formie (na ciemnym motywie)

  4. To NIE jest wydanie LTS KDE SC!

    KDE SC składa się z przeszło 150 komponentów. Wydłużonym, dwuletnim wsparciem został objęty komponent Workspaces, zawierający m.in. programy kdm, klipper, krunner, ksysguard, kwin, plasma czy solid. Jakkolwiek jest on podstawowy, nie jest jedyny.
    Poza tym już od wersji 4.9 wydłużonym wsparciem objęty jest komponent Libraries.

    Pozostałe ≈150 komponentów KDE SC będzie wydawanych tak jak dotychczas, tzn. nowa „duża” wersja co pół roku (chociaż są plany przejścia na trzymiesięczny cykl wydawniczy). Przed KDE 5 zobaczymy jeszcze KDE SC 4.12, KDE SC 4.13 i być może KDE SC 4.14.

    Bardzo proszę dokładniej sprawdzać źródła przed puszczeniem wiadomości w świat. Taka dezinformacja nie sprzyja niczemu dobremu.

    • Witam

      Mi po aktualizacji z backportów kubuntu zniknęły dekoracje okien. Poradziłem sobie wprawdzie instalując przez ustawienia systemowe dodatkowy "dekorator" ale na koncie gościa tego nie zrobię. Podobno doszła obsługa nowszego opengl ja w opcjach nic takiego nie widzę używam karty ATI i sterownika fglrx w najnowszej wersji dostępnej w repo.
      Po za tym wszystko działa jak na razie. Aktualizowałem na czyste kubuntu 13.04

      Pozdrawiam

    • Witam

      backporty jeszcze nie są do końca aktualne. Dziś dochodzą kolejne aktualizacje do wersji 4.11

  5. Muszę przyznać, że KScreen spisał się na prawdę świetnie – żadne narzędzie nie potrafiło normalnie skonfigurować znajomemu TV podpiętego do PC, dopiero KScreen z najnowszego KDE zrobił to idealnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj