KDE wybiera nowy menedżer logowania dla Plasma Workspaces 2

19
2799
KDE
KDE

Aaron Seigo, deweloper KDE poinformował, że aktualnie trwa dyskusja nad tym, jakiego rodzaju menedżer logowania zostanie użyty w Plasma Workspaces 2. Tutaj warto nadmienić, że druga wersja przestrzeni roboczej środowiska graficznego KDE ma posiadać obsługę Waylanda oraz frameworka Qt 5. Szczególnie w tym ostatnim przypadku wielu programistów widzi przyszłość środowiska, ze względu na wbudowaną obsługę OpenGL oraz funkcje, jakie oferuje.

Oto, jakie wymagania są stawiane:

  • Musi być lekki, ponieważ będzie używany na urządzeniach mobilnych
  • Powinien być cały czas rozwijany
  • Powinien pozwalać na pisanie interfejsu użytkownika w QML
  • Powinna być wersja działająca z Waylandem

Jako bonusy:

  • Jest używany przez inne projekty i przez nie wspierany
  • Narzędzia przyjazne dla deweloperów

W szranki stanęły aktualnie 3 projekty:

  • KDM – znany wszystkim menedżer logowania, dostępny od ponad 20 lat
  • KDM - menedżer logowania

  • LigthDM – dość młody 3 letni projekt, który został włączony przez Canonical do Ubuntu, a jakiś czas potem zaczęto pisać LightDM-KDE. Programiści aktualnie pracują nad wersją, działającą z Waylandem
  • LightDM - menedżer logowania

  • SDDM – bazujący na QML, lekki menedżer logowania, przeznaczony głównie dla środowiska KDE. Ma dopiero 3 miesiące i posiada zaledwie 2 200 linii kodu
  • SDDM - menedżer logowania

ŹRÓDŁOaseigo.blogspot.com
Poprzedni artykułNumbaPro – kompilator Pythona ze wsparciem CUDA
Następny artykułCoreboot ze wsparciem dla Lenovo X131e
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

19 KOMENTARZE

    • Tez mi sie ten trzeci najbardziej podoba, jednak LightDM z samego wygladu jest jakis "lzejszy" – tak wiem, ze sam wyglad o lekkosci nie swiadczy.

    • Sam za bardzo nie wiem o co chodzi z tym CLA. Bo wg mojego rozumowania to po co współpracować z Canonical? Poprostu wziąc sobie kod i pracować nad nim jak się nam tylko podoba, w końcu jest na GPL ;) Problem leży chyba jedynie tylko w tym, że spodziewano się, że Canonical będzie wprowadzał wsparcie dla Waylanda dla LightDM dlatego został do niego napisany frontend w QML/Qt. A w obecnej sytuacji z Waylandem developerzy KDE będą musieli poradzić sobie sami. SDDM też jest fajnym projektem ale znacznie mniej zaawansowanym niż LightDM i trzeba w niego włożyć również sporo pracy. Co się przyjmie? Zobaczymy, chociaż im wcześniej zapadnie decyzja, który menedżer logowania zostanie wybrany tym lepiej.

    • "Poprostu wziąc sobie kod i pracować nad nim jak się nam tylko podoba, w końcu jest na GPL"
      Zawsze można, tylko nie zostanie spełniony warunek jaki stawia sobie team KDE, aby był wspierany przez inne projekty. KDE nie robi tak jak Canonical wymyślając nowe projekty. Zależy im na tym, aby nie robili sami tego managera tylko powstawał on w jak najszerszej współpracy. Mimo wszystko jednak na jakąkolwiek współpracę mogą liczyć w LigthDM, no chyba żeby się okazało, że inne projekty jak Qt-Razor itp wybrały SDDM, ale i tak nawet wtedy współpraca z Canonical mogłaby być bardziej owocna.
      Nie wiem czy powinni ciągle trzymać się Waylanda, łatwiej byłoby im korzystać z Mira (pod warunkiem, że on powstanie i będzie działał dobrze). Może się okazać że niedługo będzie niezły kogiel mogiel. Jedne projekty będą działać na Wayland inne na Mir, a inne tylko na starym X.org. Jak KDE będzie działać na Wayland to gorzej wyjdą na tym projekty takie jak Kubuntu. Ciekaw jest na co zdecyduje się Suse, pewnie tak jak KDE.

    • Wiadomo, że razem można więcej zdziałać. Gdyby jeszcze np. GNOME zdecydowało się zastąpić GDM LightDMem to wtedy moim zdaniem najlepiej by się było zająć się Light-DMem, który stałby się "standardem" w świecie Linuksa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj