Kdenlive 0.9

Kdenlive 0.9

przez -
4 1295
Film, filmy

Wydano aplikację Kdenlive 0.9, program do nieliniowej cyfrowej obróbki filmów, montowania scen i różnego rodzaju efektów. Wspiera wszystkie formaty obsługiwane przez FFmpeg, proporcje 4:3 i 16:9 w PAL, NTSC i w różnych standardach HD, łącznie z HDV i AVCHD. Wideo mogą być eksportowane do urządzeń DV, lub zapisywane na DVD. Twórcą programu jest Jason Wood, a całość jest na licencji GPLv2.

Najnowsza wersja to przepisany od nowa stos efektów, który pozwala użytkownikom na dostosowywanie parametrów dla wielu efektów w tym samym czasie. Mogą one być łączone w grupy, które potem można zapisać i używać przy innym klipie wideo.

Dla osób filmujących przy użyciu kilku kamer, aktualizacja dodaje nową funkcję, która automatycznie wyrównuje wiele ścieżek wideo za pomocą strumieni audio. Dodano także przeszukiwanie zasobów internetowych do szybkiego znajdowania i importowania źródeł dźwięku, grafik i wideo. Pojawiło się wsparcie dla nagrywania jedynie dźwięku i sortowania klipów po dacie.

Deweloperzy planują również wydanie kilku wydań poprawkowych, a w dalszym czasie będą pracowali nad wydaniem Kdenlive 1.0 i refaktoryzacją kodu. Wydanie jest planowane pod koniec roku.

Instalacja pod Ubuntu

Dodajemy repozytorium ppa:sunab/kdenlive-release, aktualizujemy system, otwieramy Centrum Oprogramowania i wpisujemy kdenlive, po czym instalujemy.

Wklejamy poniższą komendę i wciskamy Enter:

sudo add-apt-repository ppa:sunab/kdenlive-release && sudo apt-get update && sudo apt-get install kdenlive