KLyDE – lekka wersja KDE

KLyDE – lekka wersja KDE

przez -
11 617
KDE

Will Stephenson, deweloper SUSE Linux ogłosił na swoim blogu start nowego projektu pod nazwą K Lightweight Desktop Environment. Głównym celem projektu jest dostarczenie lekkiej wersji pulpitu KDE. Na czas realizacji projektu nie powinniśmy długo czekać, prawdopodobnie powinniśmy spodziewać się okrojonego środowiska KDE na wzór tego które znajduje się w Gentoo. Dla porównania w Debianie razem z KDE instalują nam się gry, edytor tekstowy oraz przeróżne programy, napisane specjalnie dla tego środowiska. Inaczej wygląda sytuacja we wspominanym Gentoo, gdzie instalujemy samą podstawę, a całą resztę oprogramowania doinstalowujemy według własnych potrzeb.

KDE is not intrinsically bloated. At its core, it jumps through a lot of hoops for memory efficiency and speed, and is modular to a fault. But most packagings of KDE take a kitchen sink approach, and when you install your KDE distribution you get a full suite of desktop, applets and applications. The other major criticism of KDE is that it is too configurable. The KlyDE project applies KDE’s modularity and configurability to the challenge of making a lightweight desktop. However, what I don’t want to do is a hatchet job where functionality is crudely chopped out of the desktop to fit some conception of light weight.

Z wypowiedzi dewelopera możemy wywnioskować, iż KDE wcale nie jest zapchane niepotrzebnymi, spowalniającymi funkcjami a jedynie obecna dystrybucja tego środowiska składa się ze zbyt wielu niepotrzebnych komponentów które wcale nie są wymagane do poprawnego działania środowiska. Projekt zakłada dostarczenie najbardziej potrzebnych elementów pulpitu, wykorzystując przy tym zalety całego środowiska – konfigurowalność i modularność, ograniczając liczbę jego komponentów do wymaganego minimum.

11 Komentarze

  1. Co do KDE w Debianie to sie nie zgodzę. Jeśli zainstaluje się kde-plasma-desktop wraz z jego zależnościami to otrzymamy okrojone z wielu aplikacji KDE. Owszem jeśli zainstalujemy KDE poprzez pakiet kde-full to będziemy mieli KDE z mnóstwem aplikacji. Jak widać w Debianie mamy wybór co chcemy mieć.

    • Efekty kwin są opcjonalne, po co mają wywalać? Akonadi i Nepomuk to też opcja. Przeczytaj o co chodzi – paczkowanie jest kiepsko zrobione.

    • To projekt OpenSuse. Nie mam pojęcia jak tam paczkują KDE ale zakładam, że najwyraźniej nie mają KDE-core/base/cokolwiek i dopiero namyślili się stworzyć taki metapakiet. I tyle.

    • Jak to nie mają? kde4_basis – "Base packages for the KDE4 desktop environment. KDE4 is the next major KDE release."

    • Też tak kiedyś robiłem, dopóki nie zrozumiałem do czego w zasadzie służy nepomuk i jakie możliwości niesie… Teraz uważam, że to jedna z lepszych rzeczy w KDE4.

Odpowiedz