KOffice już obsługuje ODF

KOffice już obsługuje ODF

przez -
0 455
Dokumenty, pliki

Teraz możemy nazwać format ODF prawdziwie otwartym standardem. Dlaczego? Bo jest domyślnym formatem zapisu nie w jednym, ale w dwóch pakietach biurowych. Tym drugim jest KOffice 1.5, który ukazał się wczoraj. Teraz możemy nazwać format ODF prawdziwie otwartym standardem. Dlaczego? Bo jest domyślnym formatem zapisu nie w jednym, ale w dwóch pakietach biurowych. Tym drugim jest KOffice 1.5, który ukazał się wczoraj.Pakiet KOffice 1.5 będzie szczególnie interesujący dla użytkowników środowiska graficznego KDE, z którym jest zintegrowany. Nie oznacza to jednak, że inni nie mogą sięgnąć po te oprogramowanie. KOffice 1.5 stanowi ciekawą alternatywę dla OpenOffice.org i zawsze miałem też wrażenie, że działa „lżej” niż pakiet od Sun.

W skład KOffice 1.5 wchodzą następujące aplikacje:

  • procesor tekstu (KWord)
  • arkusz kalkulacyjny (KSpread)
  • program do prezentacji multimedialnych (Kpresenter)
  • edytor schematów blokowych (Kivio)
  • program do tworzenia baz danych (Kexi)
  • program do grafiki rastrowej (Krita)
  • program do grafiki wektorowej (Karbon14)
  • program do zarządzania projektami (Kplato)

Dodatkowo możemy zainstalować generator sprawozdań (Kugar), edytor wykresów (KChart) oraz edytor wyrażeń matematycznych (Kformula).

ODF będzie domyślnym formatem zapisu w procesorze tekstu, arkuszu kalkulacyjnym oraz w programie do prezentacji multimedialnych. Format ten będzie wspierany także przez KChart i KFormula, ale nie w pełnym zakresie.

Szczególnie zachęcająco przedstawia się Kexi, która w pakiecie znalazła się w juz w wersji 1.0. Wersja ta posiada m.in. poprawiony import plików MS Access i MS Excell. Kexi jest przede wszystkim aplikacją wygodną w użyciu i warto poświęcić trochę czasu, aby ja poznać (do pobrania także w wersji dla Windows ze strony Kexi.pl).

Lista poprawek i nowości we wszystkich aplikacjach pakietu jest długa i nie sposób wymienić wszystkich. Zainteresowanych odsyłam do strony koffice.org.

Wszystkich natomiast zachęcam do wypróbowania pakietu. Jednocześnie zwracam uwagę na to, jak duże korzyści przynosi format ODF. Teraz wymiana plików pomiędzy użytkownikami KOffice i OpenOffice będzie po prostu przyjemnością i to taką, na którą nie mogą sobie czasem pozwolić użytkownicy różnych wersji MS Office.

Brak komentarzy

Odpowiedz