Komputery z Linuksem żyją dłużej

Komputery z Linuksem żyją dłużej

przez -
0 576
Linux Tux

Z badań statystycznych wynika, że komputery wyposażone w systemy Linux mają niemal dwa razy większy niż średni okres użytkowania maszyn z zainstalowanym systemem Windows. Z badań wynika, że komputer wyposażony w Linuksa używany jest przed sześć do ośmiu lat. Te same maszyny z zainstalowanym Windowsem użytkowane są nawet dwa razy krócej – od 3 do 4 lat.

Oznacza to, że świat Windows generuje dwa razy więcej odpadów komputerowych niż użytkownicy Linuksa oraz dostarcza dwa razy więcej dochodów producentom. Jako argument przemawiający za przyjaznością Linuksa dla środowiska przedstawiany jest też fakt, że system nie jest rozprowadzany w pudełkach.

W wielu przypadkach Linux zainstalowany jest jeszcze na maszynach Pentium 1 ze 128 MB RAM, zdarzają się też dystrybucje działające sprawnie na sprzęcie klasy 486. Takie komputery zamiast trafić na śmietnik świetnie nadają się nawet do poważnych zastosowań jak router czy serwer www. Na starych maszynach system Linux potrafi pracować wydajnie dając komfort pracy.

Ekolodzy obawiają się, że premiera Visty doprowadzi do zwiększenia ilości odpadów w związku z wymianą relatywnie nowego sprzętu na najnowszy, potrafiący poradzić sobie z obsługą nowego dziecka MS.