Internet zyskał na swojej popularności dzięki komunikatorom internetowym. Komunikator internetowy (ang. Instant Messenger, od tego skrót IM) – program pozwalający na przesyłanie natychmiastowych komunikatów (komunikacja natychmiastowa – ang. Instant Messaging) pomiędzy dwoma lub więcej komputerami, poprzez sieć komputerową, zazwyczaj Internet (dlatego komunikatory internetowe). Od poczty elektronicznej różni się tym, że oprócz samej wiadomości, przesyłane są także informacje o obecności użytkowników, co zwiększa znacznie szansę na prowadzenie bezpośredniej konwersacji.

Komunikatory przesyłają informacje według zasad ustalonych przez protokoły komunikacyjne tak, że publicznie udokumentowane protokoły są zwykle implementowane przez wiele komunikatorów, zapewniając prawie nieograniczone grono odbiorców, podczas gdy protokoły utajnione zmuszają użytkowników do korzystania z programów przygotowanych przez producentów, ograniczając tym samym możliwość komunikacji. Komunikatory bardzo często łączą użytkowników przez serwery, do których przyłączają się, i od których działania są uzależnione. Niekiedy tak skrajnie, że użytkownik skazany jest na reklamy emitowane przez producenta aplikacji.

Ponieważ komunikatorów internetowych jest bardzo dużo, skupimy się tylko na tych, które są najczęściej wykorzystywane lub zdobyły w naszym kraju dużą popularność.

Sieć Gadu-Gadu

Gadu-Gadu to najpopularniejszy polski komunikator internetowy dla systemu Windows, opracowywany przez firmę Gadu-Gadu S.A. (dawniej SMS-Express.com Sp. z o.o.). Umożliwia on rozmowy tekstowe, głosowe oraz wideokonferencje. Szeroką popularność uzyskał głównie przez prostotę obsługi. Dla systemu Linux znajdziemy wiele różnych aplikacji (graficznych oraz tekstowych), które umożliwiają korzystanie z sieci Gadu-Gadu.

Kadu

KaduKadu – wolnodostępny komunikator internetowy, klient protokołu Gadu-Gadu dla systemów uniksowych. Oparty o bibliotekę Qt norweskiej firmy Trolltech – początkowo działał jedynie w środowisku graficznym KDE, obecnie niezależny i może być bez problemu używany w innych środowiskach graficznych. Kadu powstało w sierpniu 2001 roku, jako mała wprawka do programowania w KDE. Z czasem program przekształcił się w jeden z najpopularniejszych klientów Gadu-Gadu dla Linuksa oraz, przy niewielkim wysiłku, innych systemów UNIXowych i MacOS X. Napisano go w oparciu o bibliotekę Qt 3.x. Począwszy od wersji 0.3.3 Kadu nie wymaga już bibliotek KDE i może być bez problemu używane w GNOME i Xfce. Sercem programu jest biblioteka libgadu, odpowiedzialna za wszelkie operacje sieciowe.

Program oferuje w zasadzie wszystkie funkcje oryginalnego programu Gadu-Gadu i sporo dodatkowych. Podstawowe możliwości Kadu:

  • obsługa protokołu Gadu-Gadu w wersji 6.1
  • obsługa grup kontaktów metodą drag and drop
  • ikonka wiadomości przy nadawcy
  • dokowalna ikona dla KDE, GNOME 2.x, Window Makera i innych
  • szyfrowanie wiadomości z użyciem OpenSSL
  • wysyłanie SMS-ów do wszystkich polskich sieci
  • przesyłanie plików (DCC)
  • rozmowy konferencyjne
  • powiadamianie o zdarzeniach dźwiękiem
  • powiadamianie o zdarzeniach „dymkami” przy ikonce w kieszonce systemowej
  • automatyczne powiadamianie o nowych wersjach
  • animowane emotikony i obsługa zestawów dla oryginalnego Gadu-Gadu
  • konfiguracja wyglądu okien (kolory)
  • konfigurowalna historia
  • rozbudowany panel informacyjny – edycja za pomocą składni HTML
  • zaawansowana konfiguracja kontaktów
  • pasek narzędziowy
  • wielokolumnowa lista kontaktów
  • obsługa protokołu TLSv1 dla najnowszej wersji serwerów Gadu-Gadu
  • zaawansowana konfiguracja połączenia z siecią (możliwość ustawienia adresu IP i portu serwera, ustawienie adresu serwera proxy)
  • obsługa obrazków użytkownika w wiadomościach
  • rozmowy głosowe
  • szczegółowe komunikaty o błędach

Dodatkowo dostępne są moduły oferujące:

  • pełną skryptowalność za pomocą języka Tcl (dołączony zestaw skryptów o nazwie KaduPro, dający znaczny przyrost funkcjonalności programu).
  • integrację z XMMS, Amarok
  • powiadamianie o nowej poczcie
  • podawanie aktualnej pogody dla kontaktów
  • sprawdzanie pisowni w oknie rozmowy przy pomocy Aspella
  • czytanie przychodzących wiadomości za pomocą linuksowego syntezatora mowy
  • poszerzoną bazę informacji o kontaktach
  • powiadamianie o zdarzeniach „dymkami-osd” przy ikonce w kieszonce systemowej
  • selektywne wycinanie obrazków z ekranu
  • sprawdzanie niewidoczności
  • powiadamianie o nowej rozmowie / wiadomości miganiem diody led (scroll lock)
  • powiadamianie o zdarzeniach przy pomocy xosd
  • możliwość sterowania programem z linii komend

Aplikacja może być rozbudowywana o kolejne moduły.

EKG – Eksperymentalny Klient Gadu-Gadu

EKGEKG jest aplikacją działającą w konsoli wzorowaną na popularnym kliencie sieci IRC – irssi. Jest otwartym klientem Gadu-Gadu dla systemów uniksowych (m.in. Linux, *BSD, SunOS, Solaris, MacOS X), ale z mniejszymi lub większymi zmianami działa na innych systemach zgodnych z POSIX (np. BeOS). Kod objęty jest licencjami GPL oraz LGPL. Został napisany na podstawie informacji uzyskanych przez badanie pakietów wysyłanych między klientem a serwerem oraz informacji nadesłanych przez użytkowników. Autorzy nie disasemblowali, ani nie dekompilowali oryginalnego klienta. Projekt powstał przy użyciu darmowych i wolnodostępnych narzędzi.

Na bazie ekg powstał projekt ekg2, który zapewnia obsługę protokołów innych niż Gadu-Gadu, m.in. Jabber.

GNU Gadu

GnuGaduGNU Gadu to komunikator stworzony do pracy z protokołami popularnymi w Polsce. Działanie oparte jest o wtyczki. Aktualnie obsługiwane są protokoły Gadu-Gadu, Tlen oraz Jabber, można też wysyłać wiadomości SMS. Wbrew swojej nazwie nie jest częścią projektu GNU. Wtyczka interfejsu klikanego napisana jest z wykorzystaniem biblioteki GTK co sprawia że GNU Gadu jest programem instalowanym głównie przez osoby używające GNOME lub XFCE na swoich biurkach.

Inne projekty

Sieć Tlen

Tlen.pl, polski komunikator internetowy (drugi co do popularności w Polsce). Jest integralną częścią portalu internetowego o2.pl. Jego protokół komunikacyjny jest zmienioną, zamkniętą kopią protokołu Jabbera. Komunikator Tlen.pl domyślnie umożliwia komunikację z użytkownikami sieci Tlen.pl jak również Gadu-Gadu. Głównymi jego funkcjami są: prowadzenie rozmów w czasie rzeczywistym, przesyłanie wiadomości, chat, przesyłanie plików, prowadzenie rozmów głosowych, prowadzenie wideokonferencji, wysyłanie SMS-ów. Rozmowy szyfrowane są dwoma algorytmami: AES oraz RSA. Na stronie docs.malcom.pl możemy przeczytać nieoficjalną dokumentację protokołu Tlen.pl.

TleenX

TleenX to multiplatformowy klient Tlen.pl. Działa w oparciu o biblioteki libtlen oraz gnet, natomiast za stronę graficzną odpowiedzialna jest biblioteka GTK+ w wersji 2. Ta gałąź TleenX może działać na różnych platformach, obecnie działa zarówno w Linuksie jak i w Windows.

Sieć AQQ

Komunikator AQQ to aplikacja służąca do komunikacji tekstowej, głosowej, wideo oraz SMS. AQQ oferuje Ci komunikację z sieciami Gadu-Gadu, Tlen, Jabber, Spik, ICQ a także: darmowe bramki SMS, zaawansowane przesyłanie plików, nowoczesny wygląd, rozbudowaną bazę dodatków, niezawodność i stabilność.

LinQQ

LinQQLinQQ jest to klient protokołu polskiego komunikatora AQQ na system Linux. Program jest przenośny (multi systemowy) dzięki zastosowaniu takich bibliotek jak SocketW, Glib i QT. Kod sieciowy został wyeksportowany do osobnej biblioteki aqqlib. Twórcami obu projektów są dwie osoby Mateusz „Kajtek” Mania oraz Mateusz „morfeosz” Szygenda.

Jak wiadomo powstało AQQ 2.0. Protokół AQQ nie jest już wspierany. Wg naszych informacji zostanie zlikwidowany i zastąpiony Jabberem. Do czasu wyjaśnienia się wszystkiego zawieszamy projekt.

Źródło: sourceforge.net.

Sieć ICQ

ICQ – pierwszy komunikator internetowy wyprodukowany w listopadzie 1996 roku przez izraelską firmę Mirabilis. Jest to narzędzie pozwalające na bezpośredni kontakt z innymi użytkownikami tej usługi. Nazwa ICQ jest swoistą grą słów – pochodzi od wyrażenia ,,I Seek You” (dosłownie Szukam Cię). Usługa składa się z serwera pod adresem icq.mirabilis.com oraz klienta, oba elementy systemu komunikują się za pomocą protokołu UDP. Aby skontaktować się z kimś, wystarczy wysłać wiadomość. Możemy również taką osobę poprosić o autoryzację by dodać ją do listy kontaktowej – dzięki temu tworzymy swoją internetową grupę znajomych. Każda osoba przy rejestracji dostaje swój jedyny i niepowtarzalny numer identyfikacyjny (UIN – Universal Internet Number). Liczba aktywnych kont ICQ przekracza 150 mln, aczkolwiek jej szybki wzrost został zahamowany przez pojawienie się konkurencyjnych produktów, przede wszystkim AIM i MSN Messenger.

Licq

LicqLicq jest klientem sieci ICQ przeznaczonym dla systemu Linux. Obecnie wspiera również takie sieci jak AOL czy MSN. Większa części aplikacji została napisana w języku C++. Wygląd aplikacji został napisany za pomocą bibliotek Qt. Aplikacja rozpowszechniana jest na zasadach licencji GPL. Funkcjonalność programu można rozszerzać za pomocą pluginów. Licq obsługuje m.in szyfrowanie wiadomości za pomocą GPG, bezpieczne połączenia SSL, wsparcie dla kodowania UTF. Pełną listę funkcji można przeczytać na stronie licq.org.

Sieć Jabber

Jabber jest technologią używaną głównie do przesyłania natychmiastowych wiadomości (Instant Messaging), czyli w praktyce można porównać go do znanych komunikatorów internetowych, takich jak Gadu-Gadu, Tlen.pl, ICQ czy MSN. Jabber to przede wszystkim otwarty, oparty na XMLu protokół, który może być wykorzystywany do natychmiastowego przesyłania wiadomości (IM) i powiadamiania o obecności (presence). Sercem Jabbera jest protokół XMPP, który został standaryzowany przez IETF i wydany w postaci oficjalnego dokumentu RFC (tak jak inne protokoły internetowe, typu HTTP, FTP, POP3, czy SMTP). Zapewnia to każdemu możliwość dowolnego korzystania z tych protokołów, bez obawy o ewentualne problemy natury prawnej. Oznacza także, że nie ma jedynie słusznego serwera jabbera, jedynie słusznego klienta i jednej firmy kontrolującej całość. Wszystko jest jak w Internecie – każdy może mieć swój serwer (tak jak różne firmy mają serwery WWW), każdy może mieć swojego klienta (tak jak każdy może używać innej przeglądarki WWW) i poszczególne serwery Jabbera potrafią dogadywać się ze sobą pozwalając przesyłać wiadomości między sobą (jak serwery pocztowe). Przydatne linki:

Dedykowane klienty sieci Jabber/XMPP

Gabber 2

GabberGabber 2 – klient linuksowy przeznaczony dla środowiska Gnome. Został napisany w języku C++ przy wykorzystaniu biblioteki Gtkmm2. Dostępna jest polska wersja językowa aplikacji. Program m.in obsługuje szyfrowanie SSL, GPG, zapis archiwum w postaci XML lub XHTML, przesyłanie kontaktów między klientami, przesyłanie plików, słówniki ispell i aspell. Posiada wbudowaną konsolę XML.

Gajim

GajimGajim jest wieloplatformowym klientem Jabbera, pisanym w PyGTK, rozwijanym na licencji GPL. Działa pod Linuksem, BSD i Windows. Celem jego twórców jest stworzenie w pełni wyposażonego i łatwego w użyciu klienta XMPP, działającego w oparciu o GTK+. Gajim do uruchomienia nie wymaga GNOME, ale doskonale pracuje w tym środowisku. Program pozwala na rozmowę z wieloma użytkownikami w jednym oknie. Możliwe to jest dzięki zakładkom. Posiada wsparcie dla TLS i GPG, obsługuje sprawdzanie pisowni, transfer plików, protokół MUC itp.

Psi

PSIPsi – jest najpopularniejszym klientem Jabbera, zwłaszcza wśród średniozaawansowanych i zaawansowanych użytkowników. Posiada ergonomiczny i przejrzysty wygląd, łatwy w dostosowaniu do własnych preferencji. Jest wieloplatformowy (wersje dla Windows, Apple MacOS X i GNU/Linux). Posiada pełne wsparcie dla UNICODE. Obsługuje konferencje, certyfikaty SSL, GPG oraz OpenGPG.

Tkabber

TkabberTkabber jest klientem Jabbera napisanym w Tcl/Tk, co sprawia, że jest z definicji dostępny dla każdej platformy, która posiada swoje wersje tych bibliotek. Dostepne są wersje instalacyjne na Linuksa, Windows i Maca. Przetestowane zostało działanie na Linuksie, FreeBSD, NetBSD, Solaris, MacOS X oraz Windows 98/2000/XP. Nic nie stoi na przeszkodzie, by używać go na dowolnej innej platformie, na której działa Tcl/Tk. Jego funkcje można rozbudowywać dzięki obsłudze pluginów. Aplikacja ta posiada ogromną funkcjonalność.

Multikomunikatory

Pidgin

PidginPidgin jest to wieloplatformowy multikomunikator internetowy, wcześniej znany pod nazwą Gaim. Aplikacja pozwala na jednoczesne logowanie się do wielu kont różnych sieci, dzięki czemu nie musimy uruchamiać osobnego programu dla każdej sieci. Aplikacja obsługuje imponującą liczbę sieci, między innymi AIM, ICQ, Jabber, MSN Messenger, Yahoo!, Bonjour, Gadu-Gadu, IRC, Novell GroupWise Messenger, QQ, Lotus Sametime, SILC, SIMPLE i Zephyr.

Pidgin pozwala również na przesyłanie plików, komunikatów o nieobecności i powiadamianiu o pisaniu. Posiada również rozbudowany system powiadomień o wiadomościach lub dostępności kontaktu. Aplikację można rozbudowywać o zestaw wtyczek. Paczki instalacyjne dla poszczególnych dystrybucji powinny wkrótce być dostępne w odpowiednich repozytoriach. Niestety w chwili obecnej serwery twórców mają problemy z obsłużeniem tylu ciekawych nowej aplikacji użytkowników.

PidginPidgin to tak naprawdę dawny GAIM, lecz niestety pod inną nazwą, której zmianę wymusiła firma AOL, właściciel marki AIM. S Zmieniono zatem nazwę aplikacji na GAIM. Początkowo nie wzbudzała ona żadnych zastrzeżeń. Ostatnio jednak firma AOL postanowiła dopiąć swojego i zagroziła oddaniem sprawy do sądu.

Developerzy postanowili zatem zmienić po raz trzeci zmienić nazwę. Żeby nie budzić już żadnych wątpliwości zmianie uległy również nazwy bibliotek. Od teraz libgaim nosi nazwę libpurple, a gaim-text - Finch. Prócz zmiany nazwy postanowiono przenieść projekt z SourceForge na własną witrynę.

ekg2

EKG2ekg2 jest otwartym klientem IM dla systemów uniksowych (m.in. Linux, *BSD, SunOS, Solaris, MacOS X, BeOS). Kod objęty jest licencją GPL. Program posiada w pełni pluginową (wtyczkową) budowę, dzięki czemu może obsługiwać wiele protokółów (na dzień dzisiejszy Gadu-Gadu, IRC i Jabber). Screeny pochodzą ze strony ekg2.org.

Kopete, The KDE Instant Messenger

KopeteKopete to rozbudowany multikomunikator, który jest standardowym składnikiem środowiska KDE. Obsługuje takie sieci jak Jabber, AIM, Gadu-Gadu, Groupwise, ICQ, IRC, MSN Messenger, Testbed, Winpopup, Yahoo. Program dzięki modularnej budowie i odpowiedniemu API umożliwia łatwe rozszerzanie powyższej listy o nowe protokoły. Program ten może być łatwo wzbogacany o nowe funkcje dzięki wykorzystaniu architektury wtyczek.

Galaxium Messenger

Galaxium Messenger - Lista kontaktówGalaxium Messenger jest komunikatorem internetowym, który obsługuje wiele sieci IM. przypominam swoim wyglądem znaną aplikację o nazwie Pidgin. W obecnej chwili program obsługuje takie sieci jak MSN, Jabber, GTalk oraz IRC. Programiści w obecnej chwili pracują nad dodaniem obsługi Yahoo, AIM oraz ICQ). W przeciwieństwie do Pidgina nie obsługuje on jeszcze Gadu-Gadu.

Galaxium Messenger - Okno rozmowy

Programiści chcą dodać obsługę sesji IRC, AIM/ICQ i Yahoo oraz śledzenie historii rozmów. W dalszych planach jest napisanie obsługi transferu plików poprzez MSN, Jabber w/NAT, IRC. Planowane są rozmowy głosowe oraz wideo.

Galaxium Messenger - Okno ustawień

W przyszłości program ma się integrować z takimi aplikacjami jak Banshee, Rhythmbox, Nautilus. Jeżeli chodzi o obsługę Gadu-Gadu, to zostanie ona wprowadzona w przyszłości o czym można przeczytać w temacie Gadu-Gadu support.

Program wydawany jest na licencji GNU General Public License v2. Program został napisany przy wykorzystaniu Mono toolkit oraz MonoDevelop IDE. Projekt został zapoczątkowany w 2003 roku przez dwóch studentów z Southern Alberta Institute of Technology – Adama Pecka oraz Philippe Duranda. Obecnie rozwijany jest przez Philippe Duranda, Bena Motmansa i Paula Burtona.

Poprzedni artykułSkype z własnym telefonem
Następny artykułopenSUSE 10.3 LiveCD

3 KOMENTARZE

  1. Jednak chyba AQQ nadal żyje i ma się dobrze, a serwer Jabbera rzeczywiście powstał, ale z tego co mi wiadomo to jeszcze długo AQQ będzie osobną siecią.

  2. Obecnie warto zainteresować się programem Galaxium, w którym to obsługa Gadu-Gadu całkiem niedługo pojawi się w wersji deweloperskiej (do testowania).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj