Koszulka LibreOffice

Koszulka LibreOffice

przez -
4 857
OSWorld - logo kwadratowe

2 miesiące po tym jak kurier dostarczył do mojego mieszkania kartony z koszulkami, Oracle był już po przejęciu Suna i po odświeżeniu logotypu OpenOfficea. W międzyczasie wydał też jedną nową wersję pakietu, po czym zarzucił jego rozwój.Część koszulek została wysłana w podziękowaniu za pomoc na forum, inne za poprawne odpowiedzi w konkursie. Leniwie toczące się życie projektu przypominające podrygiwanie na stole operacyjnym szybko zostało zniszczone. Wskutek politycznych animozji towarzyszących działaniom nowemu nabywcy powstało The Document Foundation oraz LibreOffice, a sam OpenOffice wylądował na cmentarzysku Apachea. W tej sytuacji już nawet Cor Nouws, eks-mentor z Community Council, niejako z żalem wspomniał, że nasze, społecznościowe koszulki dosyć szybko stały się przestarzałe. Co w takim razie powinienem zrobić z tym stosem prezentów?

Myślę, że dokładnie to samo co zrobiło Oracle z OpenOfficem. Zwyczajnie zaktualizować. Przy tej okazji odkryłem, że pasją mojego kolegi jest wykonywanie nadruków na odzieży. Chociaż nie jest profesjonalistą, to efekty jego pracy są więcej niż zadowalające. Poprosiłem go o przysługę i w ten oto sposób stałem pierwszym i jedynym (jak na razie :-) krajowym posiadaczem koszulki LibreOffice!

Jeśli OpenOffice oferował wolność wyboru, to LibreOffice jest uwieńczeniem tej wolności – jest wyborem społeczności. Wierzę też, że “Open Office” to nie tylko nazwa ubitego produktu, ale też określenie idei i dużej grupy ludzi z nią związanej, której leży na sercu rozwijanie otwartego biura i otwartych standardów. Dlatego też dla mnie Open Office wciąż jest synonimem ruchu, który stoi za The Document Foundation.

Fajne, prawda? Zastanawiałem się jeszcze nad wariantem z gołąbkiem OpenDocument na rękawkach, jednak brakło już białej farby.

Gdy pierwszy raz opublikowałem informację o koszulkach OpenOfficea, wiele osób było zainteresowanych ich pozyskaniem i już trochę mniej, jeśli należało wykonać pracę na rzecz społeczności. Pytano mnie również o możliwość zakupienia takiej koszulki, gdyż udzielanie się na forum czy tworzenie rozszerzeń i szablonów ich nie interesuje, jednak dotacja spokojnie leży w zakresie ich możliwości.

W obliczu bieżącej sytuacji postanowiłem rozpocząć dystrybucję takich t-shirtów. Cena to 26 złotych + koszt dostawy. Zamawiając ją dostajesz dwustronną koszulkę: z OpenOfficem i powyższym lub własnym nadrukiem – oczywiście, jeśli koszt jego wykonania zmieści się cenie kubełka farby. Jeśli sądzisz, że cena jest wygórowana, zerknij proszę na sklepy MozillaPL.org, Ubuntu i Debian gdzie wahają się od 50 złotych do 70 złotych, a za cenę naszej koszulki możesz dostać co najwyżej tandetną przypinkę. Oryginalny nadruk wykonano metodą sitodruku, a dodatkowy wykonywany jest za pomocą szablonów i specjalnych farb. Czas oczekiwania na wykonanie nadruku to 3 dni. Dostępne kolory odzieży to: czarny, biały i czerwony w rozmiarach L-XL-XXL. Koszulki tylko z nadrukiem “OpenOffice.org…” były i pozostaną darmowe dla aktywnej społeczności oraz uczestników konkursów.

Zainteresowani nabywcy proszeni są o kontakt e-mailowy.