Krytyczny błąd w Ubuntu, związany z uruchamianiem dwóch systemów

Krytyczny błąd w Ubuntu, związany z uruchamianiem dwóch systemów

przez -
9 899
Canonical Ubuntu

Jeden z użytkowników Ubuntu, zgłosił na Launchpadzie dość poważny problem z systemem. Okazuje się, że po kilku prostych operacjach na partycji i obrazach systemu, możemy spowodować awarię oprogramowania, gdzie jedynym wyjściem z sytuacji jest ponowna reinstalacja. Błąd został już oznaczony, jako krytyczny. Na razie nie wiadomo dokładnie, co wywołuje problem. Z komentarzy zamieszczonych pod zgłoszeniem sugerowane są: skrypty startowe i zamykające, Upstart, obsługa sieci.

Oto, jak została wywołana awaria:

 1. Pod Ubuntu 12.04 sformatować i nadać etykietę partycji Ext4
 2. Zainstalować 64 bitowe Ubuntu 12.10, bez formatowania wcześniej utworzonej partycji
 3. Zamknąć system
 4. Uruchomić inną kopię Ubuntu
 5. Zrestartować i wybrać nowo zainstalowany system
 6. Zalogować się, po czym zamknąć OS
 7. Uruchomić alternatywną kopię Ubuntu
 8. Fsck na nowo zainstalowanym systemie, umożliwia naprawienie tych błędów, ale potem następuje awaria

Dzieje się to za każdym razem, kiedy uruchomimy nowo zainstalowany system operacyjny, po czym go zamkniemy. Nawet jeżeli uruchomienie polega jedynie na zalogowaniu się.

Podobne artykuły

 • Józio

  Myślę, że ponowna reinstalacja jest po prostu najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

  Druga sprawa: "uruchomienie polega jedynie na zalogowaniu się"?
  To jak się w takim razie nazywa stan komputera przed zalogowaniem użytkownika? Wyłączenie?

 • Pingback: News Krytyczny błąd w Ubuntu, związany z uruchamianiem dwóch systemów()

 • TomJ

  Coraz więcej jest tych błędów z EXT4. Czemu zatem Red Hat dał to jako stabilny system plików do wydania 6.x? Czy błąd dotyczy tylko Ubuntu?

  • Kenji

   To NIE jest błąd w ext4, tylko w *buntu, które nie potrafi się poprawnie wyłączyć :-).

  • liner

   Yep. I to nie tylko w wersji 12.10. Mam wrażenie, że ten błąd występuje od wersji 12.04 i nie dotyczy tylko EXT4 ale i EXT3 oraz objawia się w pewnych specyficznych okolicznościach. Otóż ja miałem przypadek taki, że próbując zrobić sobie obraz recovery programem partimage (po wyłączeniu Ubuntu, obraz wykonywałem z poziomu LiveCD SystemRescueCD) za każdym razem operacja kończyła się niepowodzeniem. Myślałem początkowo, że coś jest nie tak z nową (3.0.0) wersją SRCD. Odpaliłem 2.0.0. Później myślałem, że z partycją docelową jest coś nie tak (zapisywałem w systemie plikó NTFS. Dodatkowo partycja z NTFS była utworzona jakiś czas po instalacji Ubuntu na tym samym dysku twardym). Uporządkowałem układ partycji na dysku (nie ruszając tylko pierwszej z zainstalowanym Ubuntu), poleciałem mkfs.ntfs bez przełącznika -f (zwyczajowo robię to z -f, bo jeszcze nigdy nie było z tego powodu problemów, a jest zdecydowanie szybciej). Okazało się w końcu, że po wywołaniu fsck.ext3 na partycji z Ubuntu problem zniknął i dopiero wtedy można było wykonać kopię zapasową.

 • Santa

  Do autora: "ponowna reinstalacja" = masło maślane. Powinno się napisać "reinstalacja" albo "ponowna instalacja". Przedrostek "re" oznacza właśnie ponowne wykonanie danej czynności, o czym można poczytać np. tutaj: http://dictionary.reference.com/browse/re- . To tak w ramach językowego czepiania się :).

  • mdadm

   Najpierw jest instalacja, następnie reinstalacja, a po reinstalacji , "ponowna reinstalacja". :)

 • Pingback: Największe wpadki Open Source w 2012 roku - Linux mint, centos, ubuntu - OSWorld.pl - mały świat wielkich systemów!()

 • Pingback: Największe wpadki Open Source w 2012 roku - Linux mint, centos, ubuntu - OSWorld.pl - mały świat wielkich systemów!()