Oprogramowanie Ksplice jest rozszerzeniem jądra Linuksa, którego celem jest łatanie błędów kernela bez konieczności restartowania systemu. Obsługiwane są architektury x86 i x86-64. Ksplice zostało zaprojektowane i rozwijane przez firmę Ksplice, Inc, a niedawno zostało wykupione przez Oracle i jest wydawane na licencji GPLv2.

Firmę założył student z MIT, Jeff Arnold. Początkowo świadczyła ona usługi polegające na dostarczeniu gotowych i łatwych do zainstalowania aktualizacji dla takich systemów jak Red Hat, Cent OS, Debian, Ubuntu, Fedora, oraz CloudLinux. Wspierane również były technologie OpenVZ i Virtuozzo oraz desktopowe systemy takie jak Ubuntu Desktop i Fedora.

Co wyróżnia Ksplice?

Główną cechą aktualizacji dokonywanych przez to oprogramowanie jest fakt, że nie wymagają one restartu działającego systemu. W odróżnieniu od innych systemów aktualizacyjnych, KSplice pobiera na swoje wejście jedynie łatę i kod źródłowy jądra, a aktualizacja działającego systemu odbywa się bez konieczności interakcji ze strony administratora.

Nie potrzebujemy dodatkowych innych czynności jak np. pobranie prekompilowanego jądra. Ksplice zostało zaprojektowane tylko dla patchy, które nie wprowadzają zmian semantycznych w strukturach danych, a większość łat bezpieczeństwa jądra ich nie wprowadza. Dzięki temu łaty mogą zostać nałożone na jądro bez konieczności restartu.

Instalacja Ksplice

Dla popularnych dystrybucji Linuksa przygotowano gotowe paczki instalacyjne. Dostępne są dla takich systemów jak Ubuntu Desktop 10.04 LTS Lucid, 10.10 Maverick, 11.04 Natty oraz Fedora 14, Fedora 15. Instalacja odbywa się wtedy poprzez zainstalowanie odpowiedniej paczki poprzez dowolny menadżer zarządzania oprogramowaniem.

Możemy również nie instalować wersji graficznej i posłużyć się konsolową. Firma Oracla przygotowała zestaw instrukcji do ręcznej instalacji.

Dla przykładu zainstalujemy wersję pod Ubuntu 10.10. Konieczne jest wtedy pozyskanie klucza ze strony www.ksplice.com/uptrack/key.

Na początku dodajemy do pliku /etc/apt/sources.list.d/ksplice.list dwie linijki:
[bash]deb http://www.ksplice.com/apt maverick ksplice
deb-src http://www.ksplice.com/apt maverick ksplice[/bash]

Kolejnym krokiem jest wykonanie poniższych poleceń jako użytkownik root:

[bash]apt-get install ca-certificates
wget -N https://www.ksplice.com/apt/ksplice-archive.asc
apt-key add ksplice-archive.asc
apt-get update
apt-get install uptrack[/bash]

Podczas instalacji aplikacji uptrack, zostaniemy poproszeni o podanie klucza jaki otrzymaliśmy na adres e-mail. Jeżeli chcemy, żeby Ksplice instalowało również łatki do jądra należy ustawić wartość autoinstall = yes w pliku /etc/uptrack/uptrack.conf.

Teraz pozostaje nam wydać polecenie: uptrack-upgrade -y i poczekać na zaaplikowanie łat. Instalacja jak i korzystanie z aplikacji jest bardzo proste.

Poprzedni artykułFull Circle Magazine – numer 51
Następny artykułLightspark 0.5.0

10 KOMENTARZE

    • W domu może i w niczym… Trochę czasu niepotrzebnie marnujesz na restart…

      Ale np. w serwerowniach to już pewien problem.

    • Ale na serwerze możesz postawić loadbalancer i drugą maszyne na czas restartu. Ale fakt są to drogie rozwiązania i ksplice się tutaj idealnie nadaje.

      Ale czy ono nie jest platne przypadkiem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj