Szanowni czytelnicy portalu OSWorld.pl, uczycie się w szkole? A może macie dzieci, które uczą się w szkole? Przypatrzcie się, jak działa Kuratorium Oświaty, ogłaszając ciekawy konkurs dla uczniów mazowieckich gimnazjów zainteresowanych programowaniem w języku Logo.

Najpierw przytoczę maila, jakiego dostałem dzisiaj od kolegi nauczyciela informatyki, co zapoczątkowało cały proces:

Jest sobie taka stronka http://logia.oeiizk.waw.pl/. Strona zawiera informacje o jedynym konkursie informatycznym organizowanym przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty dla uczniów gimnazjum. Wszystko pięknie i ładnie-szukamy talentów. Niestety, w regulaminie czytamy, że dopuszczone są jedynie następujące wersje logo: Logomocja – polska edycja Imagine, Logo Komeniusz, MSW(Berkeley) Logo. Szkoda, że Mazowiecki Kurator Oświaty zapomniał o tym, że Windows to nie jedyny system na świecie i w ten sposób zachwiana zostaje zasada równości dostępu do konkursu. Moi uczniowie nie mogą wziąć udziału w tym konkursie, bo przecież nie używamy Windowsa. Wysłałem do nich już kilka zapytań i rok temu, i 2 lata temu, i 2 tygodnie temu. Niestety, nie otrzymałem odpowiedzi.

Dodatkowe informacje na stronach: www.kuratorium.waw.pl, logia.oeiizk.waw.pl/.

W regulaminie tego konkursu możemy przeczytać ciekawy punkt:
§ 4. Przebieg Konkursu
3. Dopuszcza się następujące wersje języka Logo: Logomocja – polska edycja Imagine, Logo Komeniusz, MSW(Berkeley) Logo.

Teraz słowo wyjaśnienia, a właściwie linki do stron tych projektów: Logomocja i Logo Komeniusz to aplikacje rozpowszechniane przez OEIIZK:

Ośrodek jest wydawcą polskiej wersji Logo dla Windows – Logo Komeniusz, które od 1999 roku zostało włączone do rejestru MEN zalecanych środków dydaktycznych do edukacji informatycznej. Program ten został zakupiony do pracowni komputerowych dostarczanych szkołom w ramach akcji “Internet w każdej gminie” i “Internet w każdym gimnazjum”. Ośrodek rozpowszechnia także wiele innych komputerowych programów dydaktycznych np. Logomocję – polską edycję IMAGINE, Algo – Pascal dla Windows, oprogramowanie do budowania modeli i symulacji procesów Modellus.”

– takie informacje znajdziecie na stronie: www.oeiizk.waw.pl.

Uwaga! Sklepik to chyba nieprzypadkowe miejsce – jest tu zamówienie, ale ciągle nie ma cen. Brak tez jest informacji, jaka jest licencja owych programów. Z kolei MSW na stronie www.softronix.com/logo.html udostępnia aplikacje, ale skompilowane tylko dla MS-Windows, a źródła są i owszem, tylko trzeba potrafić je skompilować.

Tak więc mamy piękny przykład, jak to Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie – Publiczna placówka doskonalenia nauczycieli, Placówka Samorządu Województwa Mazowieckiego, nakłada Vendor Lock-in, tym samym uniemożliwiając dużej części uczniów uczestnictwo w konkursie.

Wyjaśnienie:
Portal OSWorld.pl przeprasza za małe zamieszanie wokół artykułu. Zmieniliśmy jego pewną część, bez konsultacji z autorem i dlatego mogło to źle wpłynąć na odbiór przez część osób. Zamieszczamy tutaj jego oryginalną i poprawioną przez autora wersję.