Pamiętacie jeszcze te czasy, kiedy pracowało się albo z technologią Linux, albo Microsoftu? To już historia. Dziś łączenie technologii jest niezbędnym i oczywistym elementem pracy programistów – chyba nikt już nie może pozwolić sobie na pracę w hermetycznym środowisku. Z takiego założenia wychodzi firma Microsoft, która od kilku lat intensywnie wspiera technologie Open Source (jak intensywnie? Spójrzmy na ten przykład ten artykuł).

Jeśli jesteś programistą, to jest duże prawdopodobieństwo, że znasz Linuksa. Tak się składa, że w Microsofcie znają i cenią go bardzo dobrze. Czy wiecie, że Microsoft znalazł się w czołówce dawców wnoszących wkład w jądro Linuksa, że Linux ma status obywatela pierwszej klasy w chmurze Azure, oraz że ok. 20% maszyn wirtualnych działających w chmurze Azure to Linuksy?

7 kursów Linux + Azure, które warto znać

W dzisiejszym świecie IT ceniącym elastyczność i otwarte podejście, jest to taka kombinacja technologii którą po prostu warto znać, tym bardziej, że chmura Azure bardzo szybko się rozwija i praktycznie z miesiąca na miesiąc zyskuje na popularności. Dlatego dziś chcielibyśmy podzielić się z Wami kursami (także dostępnymi w Microsoft Virtual Academy), które pomogą Wam nabrać biegłości w płynnym łączeniu technologii Linux oraz Azure.

Dodatkowym bonusem jest możliwość zdobycia certyfikatu Microsoftu po zaliczeniu tych kursów. A teraz zobaczcie, jakie tematy pokrywa kurs prowadzony przez Ewangelistę otwartego oprogramowania i interoperacyjności Michała Smereczyńskiego:

Uruchamianie systemu Linux w chmurze Azure

W czasie tego kursu nabędziecie podstawowych informacji na temat usług w chmurze Microsoft Azure oraz weźmiecie udział w przeglądzie możliwości IaaS jako części tejże chmury. Wstęp zawiera zarówno informacje techniczne na temat chmury Azure, jak i informacje na temat estymacji kosztów jej użycia. W technicznej części kursu zapoznacie się z nowym Portalem Zarządzania Microsoft Azure, a także nauczycie jak przygotować i uruchomić maszynę wirtualną z systemem Linux. Dzięki kursowi dowiecie się także, czym jest VM Depot i jakie są różnice między różnymi typami wirtualnych dysków w chmurze Azure.

Networking i sieci wirtualne w Azure

Tym razem będzie o networkingu i sieci wirtualnej w chmurze Microsoft Azure. Skupimy się głównie na infrastrukturze zbudowanej w oparciu o maszyny wirtualne z systemem Linux – ich dostępności i możliwości łączenia ich w sety, aby wejść na wyższy poziom SLA. Omówimy także usługi towarzyszące sieciom wirtualnym, takie jak load balancery i Traffic Manager. Zajmiemy się zagadnieniami związanymi z zarządzaniem adresacją IP, DNS i bezpieczną komunikacją z Waszą lokalną infrastrukturą.

Narzędzia zarządzania Azure – CLI

W czasie tego kursu nabędziecie podstawowych informacji na temat narzędzia Azure CLI. Dowiecie się skąd je pobrać, jak zainstalować i skonfigurować, oraz w jaki sposób zarządzać za jego pomocą maszynami wirtualnymi i usługami potrzebnymi do budowy wirtualnej infrastruktury w chmurze Microsoft Azure.

Narzędzia zarządzania Azure – Portal

Jeśli chcielibyście posiąść podstawowe umiejętności obsługi portalu zarządzania Microsoft Azure, a także wiedzę na temat jego funkcji, to polecamy właśnie ten kurs. Skupimy się na procesie tworzenia maszyn wirtualnych z systemem Linux i towarzyszących mu usługach dostępnych w obrębie chmury Microsoft Azure.

Zewnętrzne oraz dodatkowe narzędzia zarządzania Azure

Ten kurs zawiera podstawowe informacje na temat zarządzania usługami chmury Microsoft Azure – z naciskiem na maszyny wirtualne z systemem Linux – przy pomocy SDK dla popularnych języków programowania oraz aplikacji mobilnej.

Storage dla maszyn wirtualnych Linux w chmurze Azure

Oglądając ten kurs nabędziecie podstawową wiedzę na temat architektury warstwy przechowywania danych w chmurze Microsoft Azure, a także umiejętności zarządzania usługami związanymi z tą właśnie warstwą. Skupimy się głównie na storage’u dla maszyn wirtualnych z systemem Linux.

Uruchamianie serwera NGINX na maszynie wirtualnej Linux w chmurze Azure

Z tego filmiku dowiecie się o procesie uruchamiania serwera NGIX na maszynie wirtualnej z systemem Linux w chmurze Microsoft Azure, a także o trybach pracy serwera NGINX i sposobach ich wykorzystania.

Dodatkowo…

Macie ochotę zachować sobie cały kurs żeby w przyszłości na spokojnie do niego wrócić? Skorzystajcie w takim razie z tej playlisty na YouTubie, gdzie znajdziecie wszystkie filmy.

A jeśli spodobał Wam się ten materiał i chcecie potwierdzenie nowo nabytych umiejętności, warto zapoznać się z kursem na Microsoft Virtual Academy, aby zdobyć certyfikat Microsoftu.

Zachęcamy także do śledzenia nowinek z zakresu Open Source + Microsoft na profilach Openness At CEE na Facebooku oraz na Twitterze, a także do zaglądania na bloga.