Lenovo ThinkPad X1 Hybrid

16
1843

Firma Lenovo ogłosiła nowy model laptopa – ThinkPad X1 Hybrid, który jest lekkim, biznesowym modelem o zadziwiającej mocy oraz niezwykłym czasie trzymania na baterii. Jednakże najciekawszą funkcją nowego modelu jest możliwość przełączania się za pomocą jednego przycisku pomiędzy dwoma systemami – Windowsem i Linuksem. Tryb ten został nazwany Instant Media Mode (IMM). Model zostanie pokazany na targach CES 2012 w Las Vegas.

Lenovo ThinkPad X1 Hybrid

ThinkPad X1 Hybrid posiada 13.3 calową matrycę LED o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, wybór pomiędzy procesorami Core i3, Core i5, Core i7 oraz do 8GB pamięci operacyjnej. Prócz tego zamontowano dyski SSD o pojemnościach 160 – 320GB. Posiada na swoim pokładzie system Windows, jednakże pozwala za jednym przyciśnięciem przełączyć się na system Linux, dzięki czemu bateria potrafi wytrzymać do 10 godzin.

IMM działa na dwurdzeniowym procesorze Qualcomm i ma dostęp do maksymalnie 16GB pamięci wewnętrznej. Można na nim oglądać filmy, słuchać muzyki, przeglądać zdjęcia lub internet.

Matryca w laptopie spełnia wymagania klasy biznesowej, posiadając wysoką rozdzielczość oraz Corning Gorilla Glass. Zamontowano tutaj także kamerę internetową z HD, mikrofon do rozmów wideo i dzwonienia. Procesor posiada technologię vPro3 ze zdalnym dostępem,dyski twarde są w pełni szyfrowane. Znajdziemy także czytnik linii papilarnych, głośniki Dolby Home Theater v4, port HDMI i eSATA, oraz technologię Intel Wireless Display (Intel WiDi) do strumieniowego przesyłania obrazu o rozdzielczości 1080p do telewizora lub projektora.

Pierwsze modele mają pojawić się w sprzedaży w drugim kwartale 2012 roku, a ich cena zaczynać się ma od 1,500 dolarów.

Poprzedni artykułMandriva może zostać zamknięta
Następny artykułRed Eclipse 1.2
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

16 KOMENTARZE

  1. „jednakże pozwala za jednym przyciśnięciem przełączyć się na system Linux, dzięki czemu bateria potrafi wytrzymać do 10 godzin”??? Co ma piernik do wiatraka?

    • A kto tu mówi o umiejętności czytania? Z kontekstu wynika, że możliwość przełączenia się między systemami ma wpływa na (zwiększoną?) żywotność baterii.

      @nobady.07 Można tutaj odpowiadać na komentarze i polecam to, bo się przynajmniej burdel nie robi. W każdym razie nadal nie rozumiem co ma przełączanie systemów do wydłużania czasu pracy. Przycisk jest dodatkową baterią może? Jeśli to chodzi o to, że procek działa wydajniej na GNU/Linuksie to trzeba to napisać, bo z tekstu to nie wynika. Poza tym jest też kwestia taka, że pracuje dłużej w przypadku skorzystania z GNU/Linuksa, a nie z samego faktu posiadania tego przycisku i możliwości skorzystania z niego. Niektórzy korzystają przez większość czasu z GNU/Linuksa lub tylko z tego systemu i wtedy przycisk im w niczym nie pomoże. Nie chcę tutaj jątrzyć, ale na prawdę nie widzę związku jednego z drugim i byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś to klarownie wytłumaczył. Pomysł mi się bardzo podoba, ale jeśli komuś zechcę o tym opowiedzieć, to co mu powiem? Że bajerancki przycisk ściąga prąd z kosmosu? :P

    • Dud, chodzi o to, że maszyna ma dwa procesory – jeden Intela, a drugi Qualcomma. Kiedy się przełączysz na Linuksa, to wtedy chodzi na procesorze Qualcomma i zajada mniej prądu.

    • Aaa… A jakbym chciał GNU/Linuksa na procku Intela (pomijam to, jakie są obecnie sterowniki Intela do nowszych procków dla GNU/Linuksa), to mógłbym tak? Albo na odwrót – Windowsa na Qualcommie? Nie wiem co to za sprzęt i jestem ciekawy jak to działa, jaka to architektura, jaki to ma wpływ na pracę systemu, itd.

    • Linuksa na Intelu można, ale Windowsa na Qualcommie nie, bo to pewnie ARM jest, a Windowsa na ARMy – przynajmniej na razie – jeszcze nie ma.

    • No i wszystko jasne :)

      A Windziarze mają przerąbane. Kiedy już funkcjonują eksperymentalnie (a może nawet stabilnie?) dystrubucje z całym oprogramowaniem, Windows dopiero przechodzi na nową technologię, a za nim może zaczne się powoli pojawiać reszta popularnych aplikacji. Mimo wszystko ThinkPady mi się z długowiecznością, a takie hybrydy wyglądają jak urządzenia na okres przejściowy. Jestem ciekaw czy inni podpatrzą te rozwiązanie. Co do dystrybucji, to zgaduję, że nastawią się na Ubuntu. Mimo to, może jakieś ploteczki są? :)

      PS Coś dziwnego mi mignęło jak ładowała się strona… Widziałem komentarze z poprzedniego systemu, a na nie wskoczył nowy układ, ale bez komentarzy poprzednich. Sporo takich komentarzy wam pozjadało?
      PPS Żeby nie wzbudzać wątpliwości, jestem jak najbardziej za nowym układem komentarzy i również popieram wprowadzenie ID!

      Aktualizacja: http://en.wikipedia.org/wiki/Qualcomm_Snapdragon Tak, jest to ARM.

  2. Druedain
    Przycisk usypia windowsa i uruchamiania linuksa na qualcommie. Działą dłużej bo Qualcomm ciągnie dużo mniej energii. Działałby jeszcze dłużej gdyby ekran tyle prądu nie zabierał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj