libbluray 0.21

libbluray 0.21

przez -
12 526
VLC

Wydano libbluray 0.2.1 – otwartoźródłową bibliotekę, która wspiera odtwarzanie dysków Blu-Ray w odtwarzaczach multimedialnych VLC, MPlayer i XBMC. Za rozwój odpowiada zespół deweloperów Doom9. Wspierane są aktualnie systemy Linux, Windows i Mac OS X. Biblioteka obsługuje zintegrowaną nawigację, przesuwanie listy odtwarzania, menu i BD-J. Jest ona całkowicie wolna od DRM.

Podobne artykuły

 • marcinsud

  "Jest ona całkowicie wolna od DRM"

  Czyli nie da się dzięki niej odtwarzać zabezpieczonych filmów?

  • Do końca się nie da, musisz w tym celu używać biblioteki libaacs, która implementuje technologię zabezpieczeń. Poza tym wiesz, jak jest wspierane Blu_ray pod Linuksem przez producentów :D

  • Kasia Nowicka

   Jak jest wspierane? Bo chce kupić laptopa z chłopakiem na spólkę i się zastanawiamy czy pod Ubuntu zadziała nam Blu Ray i filmy czy jednak kupić z Windowswem 7.

  • Kasia Nowicka

   Póki filmy Blu-Ray nie stanieją to się raczej nie opłaca zakup tego czegoś. Poza tym BD się ciężko przyjmuje sami zobaczcie. Nie widać, jakoś aby po 3 latach wszędzie dawali nagrywarki, czy czytniki.

   Dlatego radzę sobie to odpuścić i tyle.

 • marcinsud

  @Michał Olber Kasia Nowicka nie pytała, czy kupić komputer z blu-ray, tylko czy kupić z windows czy ubuntu. Co do popularyzacji to już dawno nastąpiła i przebiegała w ten sam sposób co popularyzacja dyskietki, płyty cd i dvd. Na zachodzie niemal już każdy film jest dostępny w przystępnej cenie na BR, tylko u nas w Polsce coś to nie idzie jak powinno.

 • piach

  To jak w końcu jest z tym Blu-Ray na Linuksie, miał ktoś może z tym jakąś styczność. Da się już teraz w miarę wygodnie oglądać filmy na tym czytniku Nie byłoby jako takiego wsparcia tej technologi pomimo że istnieje już od 3 lat?

  • Postaramy się w niedługim czasie dokładnie dowiedzieć, jak się ma sprawa z odtwarzaniem filmów z Blu-Ray. Prosimy o cierpliwość :)

 • TomJ

  Na Windowsie działa. Dlatego ktoś tu pisał że Linux na serwery a nie desktop.

  • Nie mów hop, póki nie przeskoczysz. Ludzie używają XBMC na różnych urządzeniach z Blu-Ray i twierdzą, że działa. My musimy tylko to sprawdzić.

  • marcinsud

   Tylko w płatnych playerach i to też słabo niestety. Sam to przerabiałem na sony vaio z 2 lata temu i działało to tylko na konkretnej wersji playera dostarczonego z kompem. Aktualizacja playera i już różowy obraz i sam dźwięk. Do odtwarzania zaszyfrowanych dyskół blu-ray nie jest potrzebny jakiś specjalny system operacyjny, a odtwarzacz namaszczony przez AACS_LA. Każdy odtwarzacz namaszczony przez tą organizację, ma swój indywidualny klucz deszyfrujący. Oczywiście jest to nieskutecznym zabezpieczeniem, bo klucze te wyciekły, niestety z powodów prawnym żaden poważny projekt nie będzie korzystał z tych wykradzionych kluczy.

  • Greg

   Płatne playery pod Linuksa? A jak się ma obsługa BluRay pod Makiem?

  • marcinsud

   Greg jeśli kupisz zewnętrzny napęd blu-ray i odtwarzacz to działa.