LibreDWG to wolna i otwarta implementacja plików AutoCADa – DWG. Projekt jest jednym z priorytetów Free Software Foundation i ma być zamiennikiem dla biblioteki OpenDWG. Na początku stycznia tego roku była szansa, aby LibreDWG było wspierane w aplikacjach takich jak: LibreCAD, FreeCAD, Open Asset Import Library i Blender. Nadzieje jednakże szybko opadły, ponieważ okazało się, że są problemy licencyjne.

Wszystko rozchodzi się o GPLv3+, na której licencjonowany jest LibreDWG, a wszelkie prawa należą do Free Software Foundation, przez co zewnętrzni deweloperzy nie mogą nic powiedzieć w kwestiach prawnych.

FreeCAD używa bibliotek: Coin3D oraz Open CASCADE. Pierwsza jest na licencji GPLv2, która została zmieniona na BSDv3 z klauzulą w 2011 roku.

Projekt Open CASCADE używa aktualnie swojej własnej licencji Open CASCADE Technology Public License, która nie jest kompatybilna z GPL. Rozważano podwójne licencjonowanie, jednakże zrezygnowano z tego.

LibreCAD natomiast posiada sporo kodu od firmy Ribbonsoft, która stworzyła aplikację QCad Community Edition. Firma odrzuciła prośby zmiany licencji oraz nakazała natychmiastowe usunięcie wszelakiej dokumentacji oraz czcionek z LibreCAD.

Jedynym projektem, który w pełni używa LibreDWG jest GRASS. Blender i Open Asset Import Library są z nią kompatybilne, ale nie mają aktualnie żadnych wolontariuszy, którzy by mogli pracować nad wsparciem dla plików DWG.

Tymczasem na początku tego roku Open Design Alliance wydało Open Design Specification for .dwg files v5.2, która to specyfikacja pozwoliła na rozszyfrowywanie binarnych danych ACIS – najważniejszej części DWG dla FreeCAD.

Na wstępie wspomnieliśmy o tym, że LibreDWG jest priorytetowym projektem FSF, ale spoglądając na serwery deweloperskie, nie było żadnej aktualizacji od długiego czasu. Nasuwa się tutaj pytanie, jak fundacja rozumuje pojęcie priorytetowy projekt.

Okazuje się również, że wysyłano kilka razy różne wiadomości do Richarda Stallmana, z prośbami o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Wiele pozostało do tej pory bez odpowiedzi, mimo że FSF doskonale wiedziało o problemie aktualizacji. Proszono również o zmianę licencji, ale otrzymano tylko odpowiedź:

We are not going to change the license.

Wnioski należy wysnuć samemu.