LibreOffice to w pełni otwarty i darmowy pakiet biurowy, do zastosowań zarówno domowych, jak i biznesowych. Jest wydawany na wiele systemów, a aktualnie mamy wersję LibreOffice 3.5, która niestety nie znalazła się w repozytoriach Ubuntu 11.10. Oczywiście Ubuntu 11.10 posiada domyślnie domyślnie zainstalowany LibreOffice, natomiast pod Xubuntu 11.10 domyślnym procesorem tekstu jest AbiWord, a za arkusz kalkulacyjny odpowiada Gnumeric. Osobom, które chcą skorzystać z dobrodziejstw nowej wersji znakomitego pakietu biurowego, przedstawiamy w dwóch sposobach jego instalację.
Wersja graficzna
Używając Y PPA Manager, dodajemy repozytorium ppa:libreoffice/ppa, po czym uruchamiamy Menedżera Aktualizacji. Jeżeli mieliśmy zainstalowaną już starszą wersję, to system spyta się o częściową aktualizację, na co odpowiadamy twierdząco. W innym przypadku robimy aktualizację, po czym uruchamiamy Centrum Oprogramowania Ubuntu i wpisujemy odpowiednio:
[bash]libreoffice
libreoffice-l10n-pl
libreoffice-help-pl
libreoffice-gtk / libreoffice-kde – w zależności, jakie posiadamy środowisko graficzne[/bash]
Jeżeli korzystamy z Unity, a nasz pakiet biurowy nie zintegrował się z globalnym menu, to wystarczy usunąć paczkę lo-menubar, po czym ją ponownie zainstalować.
W przypadku osób korzystających z Ubuntu 10.04 i Ubuntu 10.10, gdzie był domyślnie zainstalowany pakiet OpenOffice, należy wpierw usunąć całość, po czym wykonać czynności, opisane powyżej. Zauważyliśmy, że w niektórych przypadkach, nie trzeba go nawet usuwać, bo system po dodaniu nowego repozytorium i instalacji nowego pakietu, sam zaproponuje nam odinstalowanie.
Wersja na konsolę
Dodajemy repozytorium i aktualizujemy system:
[bash]sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade[/bash]
Wszystko powinno się zaktualizować do najnowszej wersji, o ile posiadam zainstalowany pakiet w systemie. Jeżeli nie, to trzeba dodatkowo wydać polecenia:
[bash]sudo apt-get install libreoffice libreoffice-l10n-pl libreoffice-help-pl[/bash]
oraz w zależności, jakie posiadamy środowisko graficzne:
[bash]sudo apt-get install [libreoffice-gtk / libreoffice-kde][/bash]
Jeżeli korzystamy z Unity, a nasz pakiet biurowy nie zintegrował się z globalnym menu, to wystarczy usunąć paczkę lo-menubar
, po czym ją ponownie zainstalować:
[bash]sudo apt-get remove lo-menubar
sudo apt-get install lo-menubar[/bash]
Użytkownicy Ubuntu 10.04 i Ubuntu 10.10 powinni wykonać wpierw usunięcie, po czym :
[bash]sudo apt-get purge openoffice*
sudo apt-get install libreoffice libreoffice-l10n-pl libreoffice-help-pl[/bash]
oraz w zależności, jakie posiadamy środowisko graficzne:
[bash]sudo apt-get install [libreoffice-gtk / libreoffice-kde][/bash]