LibreOffice 4.3 z ulepszoną obsługą OOXML i zarządzaniem komentarzami

LibreOffice 4.3 z ulepszoną obsługą OOXML i zarządzaniem komentarzami

przez -
14 631
LibreOffice

The Document Foundation ogłosiło wydanie pakietu biurowego LibreOffice 4.3. Udoskonalono integrację z OOXML, w tym: OOXML Strict, obsługę grafiki (DrawingML, wygląd czcionek, rysowanie stylów i odczyt atrybutów), wbudowane pliki OOXML w innym pliku OOXML, wsparcie dla 30 nowych formuł Excela, wsparcie dla arkuszy i baz danych MS Works. Poprawiono obsługę starszych formatów plików Mac, jak: ClarisWorks, ClarisResolve, MacWorks, SuperPaint i wielu innych.

Ulepszono zarządzanie komentarzami. Komentarze mogą być od teraz wpisywane na marginesach dokumentów, formatowane w inny sposób, importowane i eksportowane, w tym zagnieżdżone w dokumentach ODF, DOC, OOXM i RTF.

Udoskonalono obsługę intuicyjnych arkuszów kalkulacyjnych. Calc otrzymał poprawioną obsługę kolorowania formuł w komórkach, możliwość wyświetlania numerów zaznaczonych wierszy i kolumn w pasku stanu, opcję rozpoczynania edycji komórki z zawartością powyżej niej i wiele więcej.

Impress otrzymał obsługę importu i wyświetlania trójwymiarowych animowanych modeli w formacie glTF. Pojawiło się wstępne wsparcie dla plików Collada i kmz, które można znaleźć w Google Warehouse. Ma to poprawić jakość i wygląd animacji.

W LibreOffice Writer zwiększono liczbę znaków w paragrafach z 65 535 do 2,147,483,647, a także przeniesiono przyciski nawigacyjne z panelu pionowego na poziomy.