LibreOffice 5.0 z przeprojektowanym interfejsem graficznym i wieloma nowościami

LibreOffice 5.0 z przeprojektowanym interfejsem graficznym i wieloma nowościami

przez -
6 2585
LibreOffice

The Document Foundation ogłosiło wydanie LibreOffice 5.0, pakietu biurowego będącego w pełni wolną alternatywą dla płatnych narzędzi MS Office i Apple iWork. Pierwszą zmianą, która jest od razu widoczna, to przeprojektowany interfejs graficzny z nowymi ikonkami. Warto wspomnieć także o pełnej obsłudze rozdzielczości 4K, gdzie wszystko będzie się odpowiednio skalowało. Udoskonalono kompatybilność z dokumentami programu Word – LibreOffice potrafi zachowywać podświetlenie i cieniowanie znaków. Dodatkowo użytkownicy będą mogli wybrać sposób eksportu tła do formatów Office.

Deweloperzy dodali spore usprawnienie do eksportu PDFa, w postaci możliwości wykorzystania standardu Time Stamping Authority, który pozwala udowodnić kiedy danych dokument został utworzony. Poprawiono panel narzędzi rysowania w Draw oraz panele programu Impress.

Arkusz kalkulacyjny Calc otrzymał obsługę inżynierskiej notacji wykładniczej i zapewnia większe możliwości konfiguracji już istniejący formatów danych. Prócz tego do warunkowego formatowania wykresów, dodano możliwość użycia barw i gradientów.