LibreOffice – filtr do importowania tekstu z CorelDraw

LibreOffice – filtr do importowania tekstu z CorelDraw

przez -
0 723
LibreOffice

LibreOffice to wolny pakiet biurowy przeznaczony na wszystkie platformy. Niezależny, składający się z różnych filtrów i rozszerzeń pozwalających na łatwiejszą współpracę z innymi programami, wymagającymi importowania lub eksportowania danych. Dzięki temu pomagają nam użytkownikom w codziennej pracy. Filtry i dodatki są jedną z największych zalet tego pakietu, rozszerzając jego działanie i przydatność. Ostatnio twórcy LibreOffice są bardzo skupieni na ułatwieniach z importowaniem danych z innych aplikacji.  Wcześniej, wykonano na LibreOffice, filtr MS Publisher, który zostanie wprowadzony do wersji 3.7. Teraz trwa praca nad nowym dla starszych wersji CorelDraw.

Fridrich Strba z TDF, informuje, że zespół pracuje nad filtrem libcdr, który ułatwi import tekstu CorelDraw do LibreOffice. Jest to ważne, gdyż od zawsze brakowało obsługi tekstu z CorelDraw w LibreOffice.

Fridrich pisze:

“Teraz z dumą informujemy, że udało nam się wydać libcdr-0.0.8, “pierwsze, podstawowe, prymitywne i nieukończone” (BIPU) wsparcie dla tekstu. W tej chwili wspieramy tylko kilka parametrów jak wygląd i rozmiar czcionki, jesteśmy w stanie wykryć kodowanie, wpisywać odpowiednie znaki UTF-8. Dalekie jest to od doskonałości, ale jest to już kamień milowy, ponieważ w świecie FOSS, nie było wcześniej wsparcia dla tekstu z CorelDraw”.

Oto kilka zdjęć, które pokazują przydatność tego filtru.

Ten obrazek pokazuje jak dokument wygląda w CorelDraw 7:

Tekst w CorelDraw 7

Ten sam dokument po otwarciu w LibreOffice Draw:

Tekst w LibreOffice

Jak widzimy, wymaga to jeszcze dużo pracy.

Fridrich pisze:

W tej chwili libcdr jest w stanie przekształcić tekst z dokumentów CorelDraw w wersjach od 7 do 16. Niemniej jednak, wiemy już mniej więcej jak odczytać tekst w plikach w niższych wersjach i dodamy wsparcie w następnym wydaniu LibreOffice. W ten sam sposób, będziemy rozszerzać obsługę w innych właściwościach tekstu, podobnie jak kolor, czcionki, przezroczystości, efektach, Pozycje tekstu, znaków, itp.

Działanie filtru można przetestować dzięki dzienną kompilacją LibreOffice, lub poprzez instalacje ostatniej rozwojowej wersji LibreOffice 3.6.