LibreOffice – filtr do importowania tekstu z CorelDraw

LibreOffice – filtr do importowania tekstu z CorelDraw

przez -
0 612
LibreOffice

LibreOffice to wolny pakiet biurowy przeznaczony na wszystkie platformy. Niezależny, składający się z różnych filtrów i rozszerzeń pozwalających na łatwiejszą współpracę z innymi programami, wymagającymi importowania lub eksportowania danych. Dzięki temu pomagają nam użytkownikom w codziennej pracy. Filtry i dodatki są jedną z największych zalet tego pakietu, rozszerzając jego działanie i przydatność. Ostatnio twórcy LibreOffice są bardzo skupieni na ułatwieniach z importowaniem danych z innych aplikacji.  Wcześniej, wykonano na LibreOffice, filtr MS Publisher, który zostanie wprowadzony do wersji 3.7. Teraz trwa praca nad nowym dla starszych wersji CorelDraw.

Fridrich Strba z TDF, informuje, że zespół pracuje nad filtrem libcdr, który ułatwi import tekstu CorelDraw do LibreOffice. Jest to ważne, gdyż od zawsze brakowało obsługi tekstu z CorelDraw w LibreOffice.

Fridrich pisze:

“Teraz z dumą informujemy, że udało nam się wydać libcdr-0.0.8, “pierwsze, podstawowe, prymitywne i nieukończone” (BIPU) wsparcie dla tekstu. W tej chwili wspieramy tylko kilka parametrów jak wygląd i rozmiar czcionki, jesteśmy w stanie wykryć kodowanie, wpisywać odpowiednie znaki UTF-8. Dalekie jest to od doskonałości, ale jest to już kamień milowy, ponieważ w świecie FOSS, nie było wcześniej wsparcia dla tekstu z CorelDraw”.

Oto kilka zdjęć, które pokazują przydatność tego filtru.

Ten obrazek pokazuje jak dokument wygląda w CorelDraw 7:

Tekst w CorelDraw 7

Ten sam dokument po otwarciu w LibreOffice Draw:

Tekst w LibreOffice

Jak widzimy, wymaga to jeszcze dużo pracy.

Fridrich pisze:

W tej chwili libcdr jest w stanie przekształcić tekst z dokumentów CorelDraw w wersjach od 7 do 16. Niemniej jednak, wiemy już mniej więcej jak odczytać tekst w plikach w niższych wersjach i dodamy wsparcie w następnym wydaniu LibreOffice. W ten sam sposób, będziemy rozszerzać obsługę w innych właściwościach tekstu, podobnie jak kolor, czcionki, przezroczystości, efektach, Pozycje tekstu, znaków, itp.

Działanie filtru można przetestować dzięki dzienną kompilacją LibreOffice, lub poprzez instalacje ostatniej rozwojowej wersji LibreOffice 3.6.

Podobne artykuły

Mozilla Firefox 23

przez -
0 171
PHP

przez -
0 164