LibreOffice i OpenOffice – lepsza obsługa formatu OpenXML

LibreOffice i OpenOffice – lepsza obsługa formatu OpenXML

przez -
0 913
Dokumenty, pliki

Inżynierowie z Open Source Business Alliance rozpoczęli pracę nad zwiększeniem kompatybilności OpenOffice i LibreOffice z formatem Microsoft OpenXML. Projekt jest finansowany ze wspólnie uzbieranych pieniędzy, a jego fundatorami są władze samorządowe miast Monachium, Jena i Freiburg, Federalny Sąd Najwyższy Szwajcarii, Szwajcarska Federalna Jednostka ds. IT oraz władze szwajcarskiego kantonu Vaud. Administracja w/w jednostek wykorzystuje wolne oprogramowanie łącznie na 18 tysiącach stanowisk roboczych. Zebrana kwota wyniosła 140 tysięcy euro.

Pulę pieniędzy podzielono na transze i tak np. za osadzanie fontów w plikach ODF i OpenXML, można zarobić 30 tysięcy euro. W szranki stanęły firmy SUSE oraz Lanedo, które znane są z prac nad LibreOffice. Prace będą wykonywane w ramach właśnie tego projektu, jednak zmiany w kodzie licencjonowane będą na zasadzie Apache 2.0, tak aby mogły trafić również do OpenOffice.

Zmiany w kodzie będzie można testować poprzez kompilacje z dziennych wydań LibreOffice. Wszystkie zaplanowane zadania, powinny zostań ukończone do końca września tego roku.

W maju władze miasta Freiburg ogłosiły wycofanie się z OpenOffice.org i powrót 2300 stanowisk do MS Office, uzasadniając to problemami z interoperacyjnością. Na szczęście bieżące działania, każą sugerować, że wspólny rozwój narzędzi Open Source, jest bardziej opłacalny, niż ciągłe trzymanie się rozwiązań zamkniętych.

Brak komentarzy

Odpowiedz