LibreOffice i OpenOffice – różnice między pakietami

LibreOffice i OpenOffice – różnice między pakietami

przez -
40 4448
LibreOffice kontra OpenOffice.org

Kilka dni temu fundacja Apache wydała OpenOffice 3.4 – pierwszą wersję jaka ujrzała światło dzienne od piętnastu miesięcy. Ponieważ “OpenOffice.org” to nadal silna marka, wielu użytkowników wciąż – zwłaszcza tych zwykłych, nieświadomych użytkowników komputera – wielu z nich zamiast zmigrować na LibreOffice, czekało na aktualizację swojego oprogramowania. Kiedy nastał ten przełomowy moment, pojawiło się wiele pytań typu: “co wybrać?”, “który jest lepszy?”. Wbrew pozorom dylemat ten nie jest skomplikowany. Wystarczy po prostu porównać zmiany.

W Apache OpenOffice 3.4 użytkownik odczuje szybszy start pakietu, skorzysta z szyfrowania danych według nowego algorytmu AES-256, dostanie lepsze filtry eksportu do formatu RTF i importu DOCX, a pod systemami Uniksowymi jego multimedia zostaną obsłużone przez framework Gstreamer. Narzędzia Impress i Draw doczekały się lekkiego liftingu interfejsu, który poprawił ich użyteczność. Te i pozostałe zmiany dostępne są na wiki projektu.

Wprawieniu w boju użytkownicy LibreOffice zauważyli zapewne, że wymienione wyżej funkcje są im znane już od wersji LibreOffice 3.4.0 i LibreOffice 3.5. I faktycznie tak jest, gdyż fundacja Apache jak na razie nadrabia zaległości. OpenOffice 3.4 wyróżnia się lepszą obsługą języków Azjatyckich i ulepszeniami w obszarze grafiki (renderowaniem wykresów, zakończeniem rysowanych linii, renderowaniem obiektów OLE, ulepszeniem obrazków oraz wyostrzeniem transformacji). Z pomocą przyszedł także Michael Meeks (developer LibreOffice), który stworzył ilustrowane zestawienie.

porównanie apache openoffice i libreoffice

Na plus dla OpenOffice’a można wymienić zdecydowanie większą szybkość reakcji w porównaniu do LibreOffice. Kiedy ten drugi mrozi się tuż po starcie, OpenOffice jest od razu gotowy do pracy. Wadą nowego wydania jest brak polskiego interfejsu, co nie powinno przeszkadzać bardziej zaawansowanym użytkownikom. Nadal można doinstalować polski słownik, który dostępny w jest w repozytorium rozszerzeń.

OpenOffice chociaż wprowadza niewiele innowacji, to jego dużą zaletą jest większa dbałość o jakość kodu, która sprawia, że użytkowanie oprogramowania jest bardziej przyjemne. Zwykli użytkownicy nieznający angielskiego nie mają wyboru i są po prostu skazani na LibreOffice. Natomiast ci bardziej zaawansowani mogą spokojnie wybrać lepszy pakiet i stworzyć nową niszę w niszy w rynku wolnych pakietów biurowych.