LibreOffice to w pełni otwarty i darmowy pakiet biurowy, do zastosowań zarówno domowych, jak i biznesowych. Jest wydawany na wiele systemów, a aktualnie mamy wersję LibreOffice 3.4.3 dostępną repozytoriach. Ubuntu 11.10 posiada domyślnie zainstalowany LibreOffice, natomiast pod Xubuntu 11.10 domyślnym procesorem tekstu jest AbiWord, a za arkusz kalkulacyjny odpowiada Gnumeric. Jednakże obie aplikacje mają dość ograniczone funkcje, oraz kiepsko radzą sobie z odczytem własnościowych formatów firmy Microsoft. Aby ułatwić instalację, postanowiliśmy opisać, jak to zrobić pod Xubuntu 11.10.

Instalacja

Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać, jest otwarcie Centrum Oprogramowania Ubuntu i wpisanie w polu wyszukiwania libreoffice:

LibreOffice - Xubuntu 11.10

Zaznaczamy i wciskamy przycisk Instaluj. Potem robimy te same czynności w przypadku poniższych nazw:

  • libreoffice-l10n-pl
  • libreoffice-gtk
  • libreoffice-help-pl
  • libreoffice-filter-binfilter
  • pstoedit

Dla nazwy openclipart należy zaznaczyć i zainstalować te dwa wiersze:

LibreOffice - Xubuntu 11.10

Następnie wchodzimy w Menu Xfce -> Biuro -> LibreOffice:

LibreOffice - Xubuntu 11.10

Po uruchomieniu, powinno się nam pojawić takowe okno:

LibreOffice - Xubuntu 11.10

Oto okno główne programu LibreOffice Writer:

LibreOffice - Xubuntu 11.10

Konfiguracja

Po zainstalowaniu warto wykonać kilka poniższych czynności, które ułatwią i usprawnią korzystanie z LibreOffice:

  • Zarezerwowanie dla pakietu 256 MB RAM. Dzięki temu aplikacja będzie działała szybciej.
  • Wyłączenie Javy na starszych komputerach, o ile nie korzystamy z dodatków, które ją wykorzystują. Przyspieszy to zarówno uruchamianie, jak i responsywność całej aplikacji. Na mocniejszych maszynach jest to zbędne.
  • Zmiana czasu automatycznego zapisu. Pozwoli to na mniejsze utraty danych w przypadku awarii systemu lub pakietu biurowego. Jednakże zalecana jest ostrożność, aby czasem nie zniszczyć efektów naszej pracy
  • Dodanie dodatkowych czcionek do naszego systemu. W internecie możemy znaleźć dość pokaźną ilość czcionek polskiego pochodzenia, wydanych na wolnej licencji, z możliwością wykorzystania komercyjnego.
  • Warto dodać również repozytorium z rozszerzeniami do LibreOffice, które niedawno miała oficjalne otwarcie. Na stronie możemy znaleźć dużo czcionek, rozszerzeń, tematów, szablonów.
Poprzedni artykułGNOME Shell może działać bez akceleracji 3D
Następny artykuł„Vendor lock-in” w Agencji Rynku Rolnego
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

1 KOMENTARZ

  1. Trochę literówek w tekście jest, ale ogólnie całkiem spoko how-to. Wypadałoby tylko dodać, gdzie ustawić punkty wymienione w "Konfiguracja", bo jeśli ktoś potrzebuje how-to do instalacji libreoffice to ze znalezieniem tych opcji też będzie miał problem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj