Rozszerzenia to małe aplikacje dodające nową funkcjonalność. Swą popularność zyskały w roku 2004 na fali wydania Firefoksa 1.0, który był szybki, ale też ubogi w opcje. Konkurencja przez długi czas rozszerzenia ignorowała (Internet Explorer), a nawet zwalczała (widżety od Opery). Kiedy ich dominacja stała się niepodważalna, wszyscy rywale z pokorą przyjęli konkurencyjny model rozwoju oprogramowania, który stał się na tyle efektywny, że zastosowano go w oprogramowaniu innego typu: pakietach biurowych.

Prawdopodobnie pierwszą wersją OpenOffice.org, która mocno postawiła na rozszerzenia, była wersja 2.3 wydana we wrześniu 2007 roku. Potem popularyzowano tę ideę usprawniając sam menadżer i tworząc odpowiednie repozytorium. Na przestrzeni czasu wdrożono dodatkowe opcje, jak automatyczną aktualizację, okno preferencji czy pomoc dodatku zintegrowaną z oknem pomocy pakietu. Same rozszerzenia można tworzyć w wielu językach: Javie, Basicu, JavaScripcie, Pythonie czy wykorzystując komponent UNO. Dziś prezentujemy pierwszą część cyklu “Rozszerzeń, które warto mieć…“.

LanguageTool to znakomity korektor gramatyczny posiadający w swojej bazie bardzo obszerne reguły dla wielu języków. Aktualnie obsługiwanych jest ich dwadzieścia pięć, ale tylko niektóre z nich posiadają po kilkaset czy wręcz kilka tysięcy reguł. Są to: angielski, francuski, niemiecki, polski, holenderski czy rumuński. LanguageTool jest tworzony przed duet składający się z Marcina Miłkowskiego oraz Daniela Nabera. W 2008 roku program zdobył złoty medal w konkursie Sun Community Innovation Program. Do jego działania niezbędna jest Java 6 (siódma wersja Javy jest niezalecana) co pozwala na uruchomienie dodatku jako odrębnej aplikacji, nieintegrującej się z pakietem biurowym.

LanguageTool - Pisownia i gramatyka

Modern Impress Templates to kolejny dodatek autorstwa Marcina Miłkowskiego. W jego skład wchodzi 41 ładnych szablonów do Impressa, które powstały dzięki wykorzystaniu atrakcyjnych teł na wolnych licencjach takich jak Creative Commons czy L/GPL.

OpenOffice.org2GoogleDocs to małe rozszerzenie, które z poziomu pakietu biurowego pozwala użytkownikowi na eksportowanie i importowanie danych do usług Google Docs, Zoho Office czy na serwer z obsługą WebDAV. W przyszłości może okazać się całkiem użytecznym zamiennikiem dla Office’a 2012 zintegrowanego z Office Web Apps. Minimalne wymagania to Java 5. Jego autorem jest Przemysław Rumik.

MultiSave to rozszerzenie, które ułatwi tworzenie kopii dokumentów. Na polskim forum OpenOffice’a użytkownicy nierzadko narzekają np. na uszkodzenie pliku w wyniku braku prądu. Rozwiązaniem, które może nieco złagodzić tę bolączkę jest regularne wykonywanie kopii w różnych formatach. MultiSave wyeksportuje naszą pracę licencjacką jednocześnie do trzech formatów. ODT, PDF i binarnych plików Office’a.

WebDAV integration to ostatnie narzędzie w dzisiejszym zestawieniu. Jak sama nazwa mówi, służy do integracji pakietu z serwerem poprzez protokół WebDAV. W przeciwieństwie do OpenOffice.org2GoogleDocs, nie wymaga Javy. Jego działanie jest bardzo proste. W oknie konfiguracji podajemy adres serwera, a przy uploadzie plików wyskakuje monit z prośbą o login i hasło. Darmowe konto z obsługą WebDAV można założyć chociażby na wspomnianym już kiedyś ownCube.com. Jest to świetne sposób na przechowywanie kopii plików. Moim zdaniem dużo lepszym niż tworzenie ich w kilku formatach i trzymanie lokalnie na dysku.

WebDAV integration