LinEx tymczasowo zamknięty

LinEx tymczasowo zamknięty

przez -
12 566
System operacyjny, systemy operacyjne

Extremadura, autonomiczny region w zachodniej Hiszpanii, który był pionierem wolnych i otwartych rozwiązań w administracji publicznej od 2005 roku, porzucił rozwój swojej własnej dystrybucji LinEx. Jak podaje tamtejszy dziennik Público, wszystko zaczęło się od przejęcia kontroli nad Centro de Excelencia de Software José de Espronceda, przez rząd hiszpański w Madrycie. Centro de Excelencia de Software José de Espronceda do tej pory zajmowała się pełnym rozwojem dystrybucji i uczestniczyła we wdrożeniach w całej administracji publicznej.

LinEx jest dystrybucją bazującą na systemie Debian, którą można znaleźć w ponad 70,000 szkół i uniwersytetach oraz ponad 15,000 sztuk w placówkach zdrowia, ale jest również szeroko wykorzystywana w placówkach administracyjnych. Dużą zaletą remiksu jest to, że cały kod jest zgodny z repozytoriami Debiana, a deweloperzy aktywnie uczestniczą w utrzymywaniu i rozwoju obu projektów.

Cała sprawa zaczęła się w maju 2011 roku, kiedy to wydzielona jednostka hiszpańskiej parii Partido Popular (PP) wygrała tamtejsze wybory i przejęła władzę. Nie są do końca jasne zamiary, jednakże jeden z deweloperów projektu – José Luis Redrejo Rodríguez, powiedział, że obecny rząd nie chce mieć nic wspólnego z poprzednim i zamierzają zatrzeć dokonania, jakie on wprowadził. Ma się to również odbić mocno na całej polityce przechodzenia na wolne i otwarte oprogramowanie.