Linuksowa statystyka

Linuksowa statystyka

przez -
1 704
Open Source

Jakiś czas temu na łamach serwisu Linux Foundation ukazał się dokument, który jest swego rodzaju statystyką Linuksa. Dokument ten opisuje jak często wydawana jest kolejna wersja jądra Linuksa, kto wprowadza najwięcej zmian lub która firma jest najbardziej zaangażowana w jego rozwój. Pierwszą jego wersję stworzył tok temu Greg Kroah-Hartman. Podsumował w nim wydania z serii 2.6.x (od wersji 2.6.11 do 2.6.21).

Linie kodu w Kernelu

Przy pomocy Jonathana Corbeta z serwisu lwn.net oraz Amandy McPherson wydana została uaktualniona wersja dokumentu. Statystyki są bardzo ciekawe. Można z nich wyczytać, że rocznie dopisywane jest około 10% nowych linii kodu. Interesująca jest również tabela przedstawiająca czołówkę firm zaangażowanych w rozwój jądra. Może dziwić brak Google w tym zestawieniu, ale jak wyjaśnia Greg Kroah-Hartman na swoim blogu, spowodowane jest to błędnym przyporządkowaniem zmian wprowadzanych przez Andrew Mortona.

Dla osób lubiących wszelkie statystyki artykuł na pewno będzie interesującą lekturą, natomiast pozostali mogą przeczytać m.in. o tym jak zmienił się model rozwoju jądra i dlaczego duże firmy są zainteresowane jego wspieraniem.

Źródło: 7thguard.net.