Wczoraj wieczorem, na swoim profilu w Google+ Linus Torvalds dobitnie skrytykował rozdzielczość w laptopach, jaką od ponad 10 lat faszerują nas sprzedawcy. Chodzi mianowicie o 1366 x 768, która de facto stała się standardem i co najgorsze jest dodawana nawet do sprzętu, który posiada 15,6 i 16 cali! Jeżeli spojrzymy na telefony, to one nawet potrafią mieć czasem lepszej jakości matryce, w porównaniu do swoich rozmiarów.
Nie obeszło się też bez krytyki wyświetlaczy Retina. Linus chciałby, aby rozdzielczość 2500 x 1600 pikseli stała się standardem, bez wymyślania jakiś dziwnych nazw. Taka rozdziałka powinna być dodawana w laptopach 11,6 i wyższych. Aktualnie możemy spotkać notebooki z matrycą Full HD, ale jest ich jak na lekarstwo.
Dodatkowo, producenci powinni w końcu coś zrobić z czcionkami, które bardzo kiepsko się skalują przy dużej rozdzielczości oraz liczbie plamek przypadających na cal (DPI).
[…] Article from https://osworld.pl/linus-torvalds-krytykuje-kiepska-rozdzielczosc-1366-x-768-w-laptopach/Linus Torvalds krytykuje kiepską rozdzielczość 1366 x 768 w […]
On ostatnio wszystko krytykuje. Poza tym to robi coś jeszcze?
Zbiera pochwały za pracę innych [jak sam mówi] :)
Co jest złego w tej rozdzielczości?
Ano to, że ona nadaje się na sprzęt 11,6 cala, a laptopy 13,6 i wyżej powinny już dawno mieć wyższe rozdziałki, chociażby 1600×1440, a 15 i 15,6 to tylko 1920×1080. To jest przecież skandal, żeby przy takiej technologii stosować kiepskiej jakości matryce. Smartfony mają o wiele lepsze rozdzielczości.
FullHD mają np Lenovo i Delle z tych lepszych serii ale ceny takich laptopów nawet używanych są nie małe..
Przecież jasnym jest, że problemem jest cena, a nie brak na rynku. Pan Linus nie rozumie, że nie w każdym kraju zarabia sie jak w USA :)
Cena ceną, ale na rynku jest straszny brak odpowiednich matryc. A do tego ludzie są, jacy są i dają sobie wciskać byle co.
Do gier taka rozdziałka wystarcza ;) Do grafiki minimum fiullHD :) Nawet tworząc strony lepiej patrzy mi się patrzy na większej rozdzielczości monitorze ;)
Ciekawe, czy byś się cieszył, jakby w 90% telefonów dawali rozdziałkę 640×480, bo tak im jest taniej i wygodniej :D A tylko te najdroższe modele miały rozdzielczość SGS III :D
Nie wiem jaka rozdzialke ma moja nokia ale wiem cze wyswietla dwa kolory. Czarny i bialy i nie narzekam.
Mi tez ta rozdzielczosc nie przeszkadza. Czasem na konsoli pracuje sie w nizszej wiec nie ma o czym mowic.
Większa rozdzielczość = więcej potrzebnej mocy. Osobiście nie czuję potrzeby większej rozdzielczości, ale fakt jest faktem że od kilku lat stoimy w miejscu. Full HD by mogli już dawać do średniej klasy sprzętu, ale nagły skok do 2,5k x 1,6k? Nowy mac z taką rozdzielczością jeszcze długo będzie wyglądał ohydnie (pomijam innowacyjne zamrażanie obrazu) dla nieprzepisanych interfejsów.
nagły skok to to nie jest…. nagły byłby gdybyśmy mówili o 4k. Po za tym rozumiem Linusa… przy programowaniu duża rozdziałka bardzo się przydaje, dlatego tak psioczy (nie tak dawno okrył to mój kumpel – u mnie jest 1680×1050 u niego 1366×768, i stwierdził dużą różnicę w ilośći tekstu na ekranie, wielkośći pasków narzędziowych itd.). Sam najbardziej lubię robić na 2 monitorach (lapek w stacji dokującej), wykorzystuje wtedy ekran lapka 1680×1050 i 1920×12000 ekran zewnętrzny – ideał jesłi chodzi o jednoczesne grzebanie w kodzie i czytanie dokumentacji.
Z ideałem to bym się nie rozpędzał. Zawsze można mieć 3 monitory w 1920x ;).
Ale prawdą jest, że im więcej, tym lepiej.
1920×12000? xD
Racja, większa rozdzielczość – lepsza jakość większej ilości tekstu, popieram. Ale nie żeby z lupą siedzieć.
Ale czy większa ilość monitorów jest aż tak potrzebna? Może, ale wirtualne pulpity też dają radę :)
Ale to się przełączać musisz, a tak widzisz naraz :-). Pulpitów się używa mimo tego.
I pomyśleć że kiedyś dało się pracować w rozdzielczości 800×600 ]:->
Jak najbardziej zgadzam się z Torvaldsem. Na moim 14 calowym notebooku 1366 x 768 wygląda jeszcze w nieźle, choć mogłaby być nieco większa. Ale w życiu nie kupiłbym 15, to już wolę 17 bo ma większą rozdzielczość.
Co do kosztów to, przy masowej produkcji różnice byłby niewielkie.
Parafrazując klasyka "Fak ju LCD"
samo LCD jeszcze idzie strawić, ale co za buc wymyślił takie niskie i szerokie wyświetlacze, przecież większość czasu na lapku czy blaszaku to internet lub dokumenty więc proporcje powinny być odwrotne
Przeca nie musisz kupować. Jak nie będzie popytu to nie będą produkować. Tak jak z Atomami.
A tymczasem zamiast laptopa nosić stacjonarkę z porządnym ekranem w plecaku? ;)
Calligra jest dostosowana do panoramicznych ekranów – paski narzędziowe są po bokach. W LibreOffice zawsze po prawej mam style i kilka pasków narzędziowych. Da się pracować od biedy, jak się da interfejs poustawiać.
Jakiś czas na stacjonarce pracowałem na monitorze obróconym na 4:5 przyznam że wygodniejszy niż 5:4 w wielu sprawach :)
Cóż. Marketingowcy upychają wszędzie monitory panoramiczne. Mój monitor Della ma standardowe proporcje ekranu i 1280×1024. W dodatku ma matową (!) matrycę.
Nieco gorzej z laptopem ale jak na 12 cali też nie jest źle: 1280×800.
W życiu nie kupię panoramicznego monitora póki można kupić 5:4.
A przy okazji – sporo aplikacji nawet przed laty miała wymagania minimum 800×600. Więc te obecne biedne 768 to lipa straszne. No ale ktoś to kupuje…
"(…) Mój monitor Della ma standardowe proporcje ekranu i 1280×1024. W dodatku ma matową (!) matrycę. "
"(…) W życiu nie kupię panoramicznego monitora póki można kupić 5:4. "
To jeszcze podaj te standardowe proporcje ekranu w swoim rozumieniu, bo w moim rozumieniu standardem od zawsze był i jest, i powinien być format 4:3.
Proporcje 5:4 są dla mnie tak samo "egzotyczne" jak 16:10 (tak, tak. większość "panoramicznych" matryc w laptopach ma właśnie takie proporcje, a nie 16:9, jak to się "standardowo" przyjmuje przy odtwarzaniu treści AV w formatach kinowych)
Niestety na laptopie muszę pracować na matrycy 16:10. Ratuje ją tylko to, że jest matowa.
A porpos 2500×1600 – taka rozdzielczość to już przeżytek :). Japonia niedługo będzie promować 4K UltraHD i 8K UltraHD (aka Super Hi-Vision) – przy takich rozdzielczościach, wszystkie matryce dzisiejszych laptopów, monitorów i telewizorów to zabaweczki.
Chodziło mi o 5:4 – czyli np. Dell P190S. Powiem szczerze że 4:3 to w zasadzie dla mnie jedno i to samo – ale pewnie jestem w błędzie. Byle nie panorama w każdym razie ;)
W pracy mamy same monitory 5:4 (i to po dwa na kompa) bo panorama to jest dobra do filmów…
Oczywiście niektórzy twierdzą że dobrze mieć dużo miejsca z boku np. na okienka narzędziowe itd – ale co z tego jak dużo miejsca po bokach jak w pionie bieda.
Dla tych co narzekają na rozdzielczość: https://www.system76.com/laptops/model/gazp8
Szkoda tylko, że nie w Polsce. :(
[…] czym dodał od siebie: nVidia: FUCK YOU! i pokazał środkowy palec u dłoni do kamery. Prócz tego Linus skrytykował kiepską rozdzielczość 1366 x 768 w laptopach oraz padły słowa krytyki, w czasie testów nowego […]