Technology Academy Finland nagrodziła Linusa Torvaldsa swoim wyróżnieniem Millenium Technology Prize, za wybitny wkład w pracę nad jądrem Linux i stworzeniem wolnego systemu operacyjnego. Nagroda jest swego rodzaju Noblem w dziedzinie technologii informatycznych i jest jedną z największych na świecie. Akademia Technologiczna Finlandii jest niezależną fundacją w promowaniu kraju, jako wysoce rozwiniętego technologicznie i ustabilizowanego przemysłowo.
Wartość wyróżnienia to milion Euro, które zostanie podzielone pomiędzy Linusem Torvaldsem, a drugim nagrodzonym – dr Shinya Yamanaka z Japonii, w uznaniu za prace nad pluripotencjalnymi komórkami macierzystymi.
A co dostał Stallman?
To on jeszcze żyję? No sorry, ale Stellman chyba zamknął się w swoim własnym świecie i nie widzi jak zmienia się wolne oprogramowanie oraz, że dzisiaj ludzi mało interesuję czy dany program jest na GPLv2, GPLv3, LGPL czy BSD – ma działać niezależnie od licencji. Dzisiaj gołe hasło "nasz soft jest open source" nie przyciągnie użytkowników.
"To on jeszcze żyję? No sorry, ale Stellman chyba zamknął się w swoim własnym świecie i nie widzi jak zmienia się wolne oprogramowanie"
Jak najbardziej wie co się dzieje i cały czas jest aktywny. Nie wszyscy zgadzają się z jego poglądami, ale pewnie bez niego nie byłoby ruchu Open Source.
"dzisiaj ludzi mało interesuję czy dany program jest na GPLv2, GPLv3, LGPL czy BSD – ma działać niezależnie od licencji."
Dla użytkownika końcowego zawsze miało to mniejsze znaczenie niż fakt czy dana aplikacja jest użyteczna. Jednak dla twórców oprogramowania wybór licencji jest bardzo ważny.
Stallman jest z "Free Software", nie tylko postrzega "Open Source" jako konkurencje ale wrecz zagrozenie dla jego idei (splycaja ja do spraw technicznych – dostep do kodu).
To raczej ty żyjesz we własnym świecie.
Wine zmieniło nie tak dawno licencje z BSD na GPL, żeby nie powstawały zamknięte forki, które nie dawały nic w zamian do projektu.
GPLv3 jest coraz bardziej popularna ze względu na rosnące zagrożenie patentowe.
Każda nowa wersja innych licencji chce być kompatybilna z (L)GPLv3 i FSF zajmuje się weryfikacją tego.
Chmura jak nigdy potwierdziła obawy Stallmana o prywatność i wolność użytkowników. Stąd rosnąca popularność licencji AGPL oraz idei otwartości i transparentności w chmurze.
To wszystko dzięki Stallmanowi, który, dzięki Bogu, jeszcze żyje i oby żył jak najdłużej, aż wszystkie tumany takie jak ty także zauważą wreszcie problemy, które on dziś nagłaśnia i przed nimi ostrzega.
Nawet nie umiesz napisać poprawnie jego nazwiska. A śmiesz się na jego temat wypowiadać. Jesteś żałosny.
Kto to Stellman?
A więc po kolei.
1. Tak pomyliłem się przy pisaniu tego nazwiska – zdarza się
2. Nie neguję jego udziału w uformowaniu ruchu Open Source
3. Chmura owszem zgodzę się, że to zagrożenie prywatności, ale z drugiej strony od zawsze istniało ryzyko, że firma u której przechowujesz dane "coś" z nimi robić. Jaką masz pewność, że w tej chwili np. jakiś bot na serwerze nie analizuję twojej poczty mailowej albo wiadomości z IM? Niestety nie każdy ma środki i wiedzę aby stawiać własny serwer pocztowy i XMPP.
4. Czego się głównie czepiam? Tego, że Stallman widzi wszelkie zamknięte oprogramowanie jako ZUO i tylko z tego powodu należy się go pozbyć. Niestety, ale w dzisiejszych czasach obie strony mocy są potrzebne do normalnego funkcjonowania, ale gość jakoś tego nie dostrzega.