Linus Torvalds nie chce usuwać sterownika Ext3 z jądra Linux 4.3

Linus Torvalds nie chce usuwać sterownika Ext3 z jądra Linux 4.3

przez -
8 3653
Linux Tux

Wczoraj pisaliśmy o tym, że trwają obecnie prace nad usunięciem sterownika Ext3 z jądra Linux 4.3. Informacja i odpowiednie łatki zostały już wysłane na listę dyskusyjną przez dewelopera Jan Kara z firmy SUSE, który jest opiekunem. Swój głos w tej sprawie zabrał Linus Torvalds, który kategorycznie sprzeciwił się takiemu posunięciu. Chce solidnych argumentów, przemawiających za takim krokiem, mogącym mieć poważne konsekwencje dla wielu osób, używających ciągle systemu plików Ext3. Mogą oni mieć swoje własne powody, dla których zostali przy tej akurat wersji.

Poniżej zamieszczamy dwie odpowiedzi Linusa na liście dyskusyjnej:

I really am not ready to just remove ext3 without a lot of good arguments. There might well be people who this use ext3 as ext3, and don’t want to update. I want more a rationale for removal than „ext4 can read old ext3 filesystems”.

That’s not my only worry. Things like „can you go back to ext3-only” is an issue too – I don’t think that’s been a big priority for ext4 any more, and if there are any existing hold-outs that still use ext3, they may want to be able to go back to old kernels.

So it’s not just a „you can use ext4 instead” issue. Can you do that *without* then forcing an upgrade forever on that partition? I’m not sure the ext4 people are really even willing to guarantee that kind of backwards compatibility.

I could be ok with removing ext3 in theory, but I haven’t seen a lot of rationale for it, and I don’t know if there are still users who may have their own good reasons to stay with ext3. Maybe there has been lots of discussion about this on fsdevel (which I don’t follow), and I’m just lacking the background, but if so I want to see that background. Not just a oneliner description that basically says „remove ext3 support”.

8 Komentarze

  1. Jestem ciekaw ile osób tak naprawdę używa jeszcze ext3. A z tego co zrozumiałem Linus nie sprzeciwia się temu kategorycznie tylko oczekuje argumentów.

    • Zawsze się znajdą firmy przemysłowe, serwery, które siedzą na starych i silidnych, np. Debianach i z powodów, że wtedy Ext3 było pewniejsze od Ext4… więc logiczne, że tak zostało. Z drugiej strony usunięcie Ext3 z kernela, nie wpłynie na to negatywnie, ponieważ stare kernela, z których korzystają i mają wieloletnie wsparcie, dalej posiadają Ext3 i błędy są naprawiane. No ale uważam, że Ext3 stanowił kiedyś ważną część w Linuksie, zanim pojawiło się Ext4 i uważam, że Linus ma jak najbardziej sporo racji, bo gdyby okazało się, że jest za wcześnie… a może jakiś inny powód, który przed usunięciem należy coś jeszcze zrobić. Lepiej się upewnić argumentami, niż później działać…

    • Racja.Dla przykładu IBM. Db2 nie wspiera ext4. Sam trochę walczyłem ze stabilnością TSMa (ma w sobie db2) na ext4. Skończyło się na L3 i ożeczeniu, że ext4 nie wspieramy.

    • O ile się nie mylę – nie, wszystko dotyczy usunięcia Ext3 ze względu na możliwość obsługiwania tych partycji jako Ext4, o Ext2 nic nie ma i wątpię by mieli to w nabliższym czasie usunąć, skoro jądro wspiera np. archaiczne architektury CPU sprzed wielu lat.

Odpowiedz