Linus Torvalds nie lubi GNOME 3 – przechodzi na Xfce

Linus Torvalds nie lubi GNOME 3 – przechodzi na Xfce

przez -
88 2462
Linus Torvalds nie lubi GNOME 3 (slider)

Nie jest tajemnicą i wielkim zaskoczeniem, że środowisko GNOME 3.0 nie zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem. Do grona osób, które go nie lubią dołączył sam twórca jądra Linuksa – Linus Torvalds. W serwisie Google +, poinformował o tym fakcie. Nazwał on GNOME 3 jako unholy mess (bezbożny bałagan) oraz stwierdził, że praca w tym środowisko jest nie do przyjęcia. Linus zmienił swój pulpit na Xfce twierdząc, że jest to krok wstecz w stosunku do GNOME 2, ale ogromny krok do przodu w porównaniu do GNOME 3.

Oryginalny wpis z archiwum Google+:

I used to be upset when gnome developers decided it was “too complicated” for the user to remap some mouse buttons. In gnome3, the developers have apparently decided that it’s “too complicated” to actually do real work on your desktop, and have decided to make it really annoying to do.

Here’s an example of “the crazy”: you want a new terminal window. So you go to “activities” and press the “terminal” thing that you’ve made part of your normal desktop thing (but why can’t I just have it on the desktop, instead of in that insane “activities” mode?). What happens? Nothing. It brings your existing terminal to the forefront.

That’s just crazy crap. Now I need to use Shift-Control-N in an old terminal to bring up a new one. Yeah, that’s a real user experience improvement. Sure.

I’m sure there are other ways, but that’s just an example of the kind of “head up the arse” behavior of gnome3. Seriously. I have been asking other developers about gnome3, they all think it’s crazy.

I’m using Xfce. I think it’s a step down from gnome2, but it’s a huge step up from gnome3. Really.

Zdania są jak zwykle podzielone. Wielu nowych użytkowników dystrybucji Linuksa lubi nowe środowisko. Doświadczeni użytkownicy i starzy wyjadacze jednak nie lubią tak radykalnych zmian i wolą pozostać przy sprawdzonych rozwiązaniach.

Torvalds również wezwał programistów Fedory i Red Hata do stworzenia forka środowiska GNOME:

While you are at it, could you also fork gnome, and support a gnome-2 environment?

I want my sane interfaces back. I have yet to meet anybody who likes the unholy mess that is gnome-3.

Warto również pamiętać, że Linus korzystał ze środowiska KDE póki nie pojawiła się wersja KDE 4. Wtedy to właśnie przeniósł się na GNOME.

A co Wy sądzicie na temat GNOME 3?