Linux coraz bardziej bezpieczny

Linux coraz bardziej bezpieczny

przez -
0 637
Linux Tux

Systemy linuksowe są znacznie bardziej bezpieczne niż przed trzema laty. Specjalizująca się w przeprowadzaniu testów bezpieczeństwa niedochodowa organizacja Honeynet Project wykazała, że hakerom przeciętnie trzy miesiące zajmuje uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do Linuksa. W latach 2001-2002 do osiągnięcia tego samego celu potrzebne były 72 godziny.

W ramach testów badacze uruchomili w ośmiu krajach 19 maszyn z dystrybucjami Linuksa i 4 z Solarisem. Wszystkie skonfigurowane były standardowo i nie zastosowano żadnych łat na systemy. Hakerom udało się dostać do czterech linuksowych maszyn. Na trzech z nich zainstalowano Red Hata 7.3, a na jednej Red Hata 9. Do dwóch komputerów włamano się dzięki zastosowaniu techniki łamania hasła brute force, a nie dzięki niedoskonałościom systemu. Znacznie mniej bezpiecznym systemem wydaje się Solaris. Włamywacze w ciągu trzech tygodni dostali się do trzech z czterech maszyn z zainstalowanymi wersjami 8. i 9. tego systemu.

Dla porównania: z testów przeprowadzonych w ubiegłym roku przez Secunię wynika, że bezpieczeństwo standardowej instalacji Windows zostało naruszone (głównie przez obecne w Internecie wirusy) w ciągu kilku godzin, a w skrajnych przypadkach w ciągu kilku minut.

Podobne artykuły

Brak komentarzy

Odpowiedz