Linux Defenders Network przeciwko trollom patentowym

Linux Defenders Network przeciwko trollom patentowym

przez -
0 583

Powołano organizację Linux Defenders Network, która ma na celu ochronę społeczności Open Source przed trollami patentowymi. Takimi trollami są firmy, które patentują rozwiązania oczywiste lub już powszechnie stosowane aby potem móc wyłudzać od innych firm odszkodowania za rzekome naruszanie praw patentowych. Jest ona sponsorowana przez Open Invention Network, Software Freedom Law Center i The Linux Foundation.

Linux Defenders Network posiada kilka narzędzi obronnych. Jednym z nich jest wykorzystanie Peer-To-Patent, internetowego dostępu do procesu patentowego. Dzięki niemu można zgłaszać do biura patentowego uwagi do wniosku patentowego i ewentualnie zapobiec przyznaniu patentu. Linux Defenders Network współpracując w ramach istniejącego programu Peer-To-Patent nad stworzeniem portalu dla społeczności Linuksa i Open Source aby jej członkowie mogli równolegle uczestniczyć w PTP i ulepszać jakoś patentów. Z kolei Post-Issue Peer to Patent to inicjatywa oceniania wydanych już patentów. Dzięki niej łatwiejsza jest analiza przyszłych wniosków co pozwoli biuru patentowemu uniknąć przyznawania patentów pozbawionych sensu. Ostatnie narzędzie to Defensive Publications, czyli publikowanie dokumentacji urządzeń, produktów metod zanim zostaną one opatentowane. Dzięki temu stają się one dostępne dla społeczności ale ich opatentowanie staje się niemożliwe.

Czy inicjatywa wymierzona w trolle patentowe okaże się skuteczna, tego w tej chwili nie wiadomo. Miejmy jednak nadzieję, że tak się stanie.

Źródło: dobreprogramy.pl.

Brak komentarzy

Odpowiedz