Narzędzia do tworzenia grafiki wektorowej, takie jak Inkscape, pozwalają szybko tworzyć obrazy nie tracące na jakości nawet przy dużym powiększeniu. Czy narzędzia te mogą być jeszcze lepsze? W tym miesiąc przedstawiamy kilka innowacji, które mogą zrewolucjonizować grafikę wektorową.
Warto również zwrócić szczególna uwagę na następujące artykuły:
• RetroPie: aby grać w gry retro, nie musimy kupować ton sprzętu – wystarczy Raspberry Pi!
• Mediapurge: pokazujemy, jak zorganizować kolekcję plików multimedialnych, eliminując duplikaty.
Z kolei w sekcji MakerSpace opisujemy, jak umieścić wiele systemów na jednym RaspberryPi za pomocą BerryBoota, zaś w LinuxVoice prezentujemy Anbox: nowatorskie narzędzie, które umożliwia uruchamianie aplikacji androidowych na Linuksie.
Na płycie DVD znajdziemy najpopularniejszą dystrybucję Linuksa Ubuntu 19.10, zawierającą m.in.:
- Szybsze uruchamianie systemu
- Bezproblemowe wykrywanie sprzętu
- Obsługa ZFS
- Gnome 3.34
Poza tym w numerze:
- Shoebot – Wystarczy kilka wierszy Pythona, by stworzyć interesujące wykresy ilustracje, a nawet animacje.
- Przyszłość grafiki wektorowej – Czym jest grafika wektorowa i jak możemy ją ulepszyć?
- Openfire – Openfire to serwer dla komunikatorów internetowych umożliwiający użytkownikom porozumiewanie się za pośrednictwem popularnego standardu XMPP.
- Wiersz poleceń: Mikrokontrolery AVR – Prezentujemy narzędzia, które ułatwią nam programowanie mikrokontrolerów AVR, w tym Avrdude i IDE Arduino.
- RetroPie – RetroPie to dystrybucja dla RaspberryPi przekształcająca malinkę w potężną maszynę do gier retro obsługującą wszystkie popularne platformy.
- Warsztat admina: Ntpd – Wieloletni autor „Linux Magazine” Charly Kuenhast wybiera się na poszukiwanie utraconych mikrosekund.
- Mediapurge – Jeśli dysponujemy pokaźną kolekcją zdjęć czy muzyki, Mediapurge pomoże nam ją uporządkować, a nawet usunąć duplikaty – wystarczy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
- Programowanie: Fyne – Dzięki frameworkowi Fyne możemy w łatwy sposób tworzyć graficzne interfejsy użytkownika na wszystkie popularne platformy. W artykule przedstawiamy przykładową aplikację umożliwiającą dodawanie strzałek do obrazków.
- Powłoka Oil – Dzięki nowatorskiemu językowi programowania kompatybilna z Bashem powłoka Oil ma szanse ułatwić życie twórcom skryptów
- BerryBoot – BerryBoot umożliwia umieszczenie wielu obrazów różnych systemów na jednej karcie microSD, ułatwiając przełączenie się miedzy nimi na Raspberry Pi.
- Chob – Jeśli szukamy aplikacji w formacie AppImage, Flatpak czy Snap, działający w wierszu poleceń Chob pomoże nam ją szybko znaleźć.
- Androidowe aplikacje na Linuksie – Dzięki Anboksowi i Snapowi możemy uruchamiać aplikacje androidowe w linuksowym środowisku wirtualnym.
- Foliate – Foliate to poręczny czytnik e-booków o ogromnych możliwościach, umożliwiający m.in. tłumaczenie i czytanie na głos.
- Pencil2D – Pencil2D to łatwy w użyciu pakiet do animacji dwuwymiarowej umożliwiający szybkie tworzenie prostych i bardziej skomplikowanych animacji. Choć interfejs wydaje się prosty, nauczenie się go wymaga nieco czasu.
Szczegóły: https://linux-magazine.pl/archiwum/wydanie/381
Numer jest dostępny:
– na www: https://linux-magazine.pl/archiwum/lista-wydan
– na allegro: https://allegro.pl/oferta/8837910024
– e-wydanie na allegro (bez płyty DVD): https://allegro.pl/oferta/8837928328
– inne nasze wydania na allegro: https://allegro.pl/uzytkownik/LinuxMagazine?order=n
Thanks for sharing! https://ufo3d.com
Nice Post!