Linux Mint 15 Olivia z interaktywnymi ekranami logowania

7
4501
Linux Mint
Linux Mint

Clement Lefebvre ogłosił wydanie Linux Mint 15 Olivia, dystrybucji bazującej na Ubuntu 13.04, ze środowiskami graficznymi Cinnamon 1.8. oraz MATE 1.6. Główną część systemu stanowią jądro Linux 3.8, X.Org Server 1.13.3 i Mesa 9.1.1. Z oprogramowania znajdziemy Firefox 20.0, Thunderbird 17.0.6, LibreOffice 4.0.2, GIMP 2.8.4, gThumb 3.0.2, Transmission 2.77, Pidgin 2.10.7, VLC 2.0.6, Totem 3.6.3, Banshee 2.6.0, Tomboy 1.12.0, Brasero 3.6.1, Synaptic 0.80, Mint Backup 2.0.9, XChat 2.8.8.

Pojawiło się nowe narzędzie do zarządzania oprogramowanie – MintSources, które w menu pojawia się jako Zasoby Oprogramowania. Zastąpiło ono stare Źródła Oprogramowania – software-propreties-gtk, które było współdzielone z Ubuntu.

MintSources posiada:

  • Wybór serwera lustrzanego, używanego przez oprogramowanie
  • Narzędzie speed-test, które wybiera najszybszy serwer
  • Repozytoria backportów i unstable
  • Dodawanie i usuwanie repozytoriów PPA
  • Włączanie repozytorium kodów źródłowych
  • Zarządzanie uwierzytelnionymi kluczami
  • Maintence, z przyciskiem naprawy typowych problemów APT

Dodano również narzędzie do zarządzania sterownikami – MintDriver, które używa backendu Ubuntu Software Sources.

Linux Mint 15 Olivia - menedżer sterowników

Mint Display Manager otrzymał wsparcie dla trzech typów ekranów powitalnych: GTK, GDM i HTML. GDM wspiera stare style GDM 2.20, natomiast HTML otrzymał wsparcie dla HTML5, CSS, JavaScript i WebGL. To ostatnie pozwala na uruchomienie animowanego stylu, jednakże wymagana jest akceleracja sprzętowa.

Warto tutaj zaznaczyć, iż jeżeli zmienimy ekran powitalny na ten z WebGL, a nie posiadamy akceleracji sprzętowej, to będzie nam się ciągle pokazywał i restartował czarny ekran. Jedynym rozwiązaniem jest przejście do terminala: Ctrl + F1, usunięcie pakietu mdm: apt remove --purge mdm, restart maszyny, instalacja mdm: apt install mdm, restart maszyny i po ponownym uruchomieniu powinno wszystko działać.

Dziwi tutaj fakt, że programiści nie przewidzieli i nie dodali odpowiedniego skryptu, który by zmieniał na domyślnie działający ekran powitalny, po trzech niepoprawnych uruchomieniach.

Inne zmiany:

  • Udoskonalono tematy, w tym dodano 12 nowych tapet, udoskonalono styl Mint-X, aby aplikacje GTK2 i GTK3 wyglądały bardziej podobnie, zaktualizowano temat Plymount
  • Przeniesiono MintNanny na GTK+
  • Menedżer aktualizacji potrafi odświeżać pamięć podręczną APTa w trybie użytkownika
  • Menedżer oprogramowania używa automatycznej paginacji, wspiera wyszukiwanie w kategoriach itp
Poprzedni artykułThe MagPi – numer 13
Następny artykułII Otwarty Kongres FLOSS już 7 czerwca 2013 roku
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

7 KOMENTARZE

  1. Bawiłem się tym Mintem w wersji RC, ale miałem problemy z Network Manager, który działał jak chciał, a jak nie chciał to nie działał. ;P To wyglądało tak jakby nie monitorował na bieżąco listy dostępnych sieci wifi. W końcu zainstalowałem Debiana 7 i po skonfigurowaniu połączenia z internetem, nie mam najmniejszych problemów z wifi.

  2. na filmiku wygląda jakby zegar był zawsze na pierwszym tle. Nawet rozsuwane menu nie jest wstanie go przesłonić.
    Całość wygląda efektownie i bardziej pasuje jako logowanie do gry, niż do systemu.

  3. […] MintBox 2 to minikomputer produkcji CompuLab i Projektu Linux Mint, który jest następcą MintBox-a. Posiada na pokładzie procesor Intel Core i5-3337U o taktowaniu 1.8 GHz z trybem Turbo dochodzącym do 2.7 GHz. Za wyświetlanie obrazu odpowiada karta graficzna Intel HD Graphics 4000, a sercem wszystkiego jest chipset Intel HM76. Głównym systemem operacyjnym jest Linux Mint 15 Olivia. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj