Linux w japońskich szkołach

Linux w japońskich szkołach

przez -
0 340
Linux Tux

Japońskie Ministerstwo Ekonomi, Handlu i Przemysłu poinformowało o planach wdrożenia systemu Linux, jako głównego systemu we wszystkich szkolnych pracowniach komputerowych w całym kraju. Powodem jest zbyt wysoki koszt aktualizacji obecnych systemów na ich nowsze wersje. Według danych sprzed roku, ponad 400 tysięcy szkolnych komputerów pracuje na systemach Windows 9x. (98 oraz ME).

Systemy te nie są już wspierane przez firmę Microsoft oraz są bardzo przestarzałe. Koszt aktualizacji tych systemów wraz z konieczną w niektórych przypadkach rozbudową sprzętu jest tak wysoki, że Japończycy poważnie rozważają wdrożenie na tych komputerach otwartego oprogramowania.

W 2004 roku w ramach pilotażowego projektu do japońskich szkół trafiło 300 komputerów działających pod kontrolą Linuksa. Projekt zakończył się wielkim sukcesem, dlatego planowane jest jego dalsze kontynuowanie. Prócz tego, w Japonii działa organizacja Center for Educational Computing (CEC), która przygotowała dedykowany system bazujący na dystrybucji Knoppix. Do tej pory nie ustalono jeszcze jaki system będzie instalowany na komputerach. Trwają rozważana na temat takich systemów jak: Turbolinux, Debian Linux oraz Java Desktop System R2. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, migracja na Linuksa rozpocznie się w przyszłym roku.