LLVM zmienia bibliotekę libstdc++ na libc++

LLVM zmienia bibliotekę libstdc++ na libc++

przez -
1 553
LLVM

Projekt LLVM używa Clang, jako kompilatora front-endu w celu kompilacji programów napisanych w C, Objective-C i C++. Jednakże Low-Level virtual Machine posuwa się naprzód i zaczyna zastępować sporą część narzędzi GCC nowymi komponentami. Idąc za tytułem newsa – projekt zmienił właśnie standardową bibliotekę GNU libstdc++ na libc++.

Standardową biblioteką C++  dla LLVM jest libc++ i celuje ona w specyfikację standardu C++0x. Głównym powodem zmiany jest licencja BSD, o którą się opiera owa biblioteka, jak również sam LLVM. Z reszty zalet warto wymienić szybsze uruchamianie, minimalne zużycie pamięci, szybszy czas kompilacji, i kompatybilność ABI z GCC libstdc++ dla niektórych cech niskopoziomowych.

Biblioteka libc++ jest wspierana przez Apple, co oznacza, iż jest ona wspierana jedynie na Mac OX X i386/x86_64, ale wsparcie dla Linuksa nie jest wcale tak daleko. Stronę projektu można znaleźć na libcxx.llvm.org. Na liście mailingowej pojawiło się kilka testów, które pokazują 4 krotną szybkość nowej biblioteki.