Luc Verhaegen krytykuje Intela za usunięcie łatek do obsługi XMira

Luc Verhaegen krytykuje Intela za usunięcie łatek do obsługi XMira

przez -
11 769
Canonical

Kilka dni temu Intel usunął obsługę XMir ze swoich sterowników xf86-video-intel. Owe posunięcie wywołało sporą falę komentarzy, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Wiele osób postrzegało to, jako monopolistyczne posunięcie firmy, która posiada sporą liczbę deweloperów open source rozwijających Waylanda i boi się konkurencji ze strony Mira. Swoje zdanie wypowiedział także Luc Verhaegen, który to przewodniczy projektowi Lima.

Na początku padają nieprzychylne słowa w kwestii implementacji czegoś, co już jest dostępne na rynku. Jest to największa bolączka wolnego oprogramowania. Tutaj wspomniany jest Mir, jako kopia Waylanda, oraz Wayland, jako reimplementacja Xów.

Ostra krytyka w dalszej części tekstu spada na Intela i rozwijane przez niego sterowniki graficzne. Wszak to firma jest odpowiedzialna za to, aby sprzęt, który konsumenci kupują, działał prawidłowo na systemie operacyjnym. Jeżeli sterowniki są kiepskie, to ludzie pójdą do konkurencji. Intel usuwając obsługę XMira ze swoich sterowników, skazuje samego siebie na pewnego rodzaju reprymendę ze strony użytkowników, którzy przestaną kupować laptopy z jego procesorami i kartami graficznymi. Dodatkowo pokazuje swoją pozycję monopolisty i lenistwo w kwestii uczciwej konkurencji ze strony Waylanda.